Zrodil se fenomén klimatického inženýrství. Lidstvo bude cíleně ochlazovat planetu

 Země a Příroda 
03. ledna 2020 10:12 / Lukáš Bauer
  9
📷
4 fotografie v galerii
Klimatické inženýrství se bude zabývat potlačováním příčin globálního oteplování Internet
Američané vůbec poprvé v historii dali zelenou takzvanému klimatickému inženýrství a vyčlenili pro něj státní rozpočet. Poněkud kontroverzní smýšlení o možnosti regulovat klimatické změny probíhající na Zemi tak získává skutečný rozměr. Prvním projektem takzvaného geoinženýrství bude odrážení tepla zpět do vesmíru.

Američané před Vánoci schválili rozpočet čtyři miliony dolarů navíc pro Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), který bude mít za cíl zkoumat možnosti snižování teploty Země. Poprvé v historii tak vstupuje do hrozby klimatických změn projekt z oblasti takzvaného klimatického inženýrství.

Spolu se schválením rozpočtu bylo také rozhodnuto, že NOAA se smí tomuto výzkumnému programu věnovat a finance využívat. Program je tedy povolený a má i dostatek peněz na to, aby mohl být výzkum naplno zahájen.

Vědci zatím pracují se čtyřmi podobami geoinženýringu, které se zabývají odsáváním oxidu uhličitého z atmosféry a jeho ukládáním do hornin nebo přeměnou na jiné látky (CDR - Carbon dioxide removal). Další metodou by mohlo být vstřikování neutralizačních chemických látek pomocí raket nebo obohacování mraků, které by pak lépe odrážely teplo zpět do vesmíru (SAI - Stratospheric aerosol injection). Poslední je manipulace s mraky typu cirrus, které jsou známy tím, že zachycují množství tepla, které pak vracejí na Zemi (CTT - Cirrus cloud thinning).

Tyto metody mají zastánce po celém světě, přestože jsou poněkud kontroverzní, zatím nikdo lepší řešení nemá. Omezování vypouštění skleníkových plynů se zdá totiž v globálním měřítku jako velice těžko dosažitelný cíl, a proto je podle zastánců klimatického inženýrství potřeba zaměřit se na likvidaci samotného tepla.

Řada vědců však před těmito projekty varuje. Dopady jsou zatím neznámé, vedlejší důsledky také. Snadno by se podle kritiků mohlo stát, že by experimenty mohly situaci ještě zhoršit. Podle NOAA je proto důležité, aby veškerý výzkum na toto téma probíhal zcela transparentně a pod maximální kontrolou. Dále čtěte: (Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...