Izraelští archeologové odhalili devět tisíc let staré velké město

Velikost nalezeného města je skutečně fenomenální
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
01. ledna 2020 10:44 / Israel Antiquities Authority
  657   2
Před devíti tisíci lety, tedy několik tisíciletí poté, co se na Středním východě objevily první skromné zemědělské vesnice, se odkryté město stalo předvojem městského života. Bylo domovem pro tisíce lidí a bylo téměř 100krát větší než jiná sídliště té doby.

Archeologové dali nalezenému městu jméno Motza a po 16 měsících kopání odhalil tým také vznešenost Motzy. Město bylo hustým centrem dílen, veřejných hal a soukromých domů propojených silnicemi a uličkami. Důkazy o umění a obchodu byly všude, včetně bohatých artefaktů, jako jsou ručně vyráběné šperky, mušle Rudého moře a anatolské sopečné sklo.

Bylo také nalezeno několik stovek pohřbených lidí pod domy v celém městě, což odpovídá obřadům své doby.

Velikost města překvapila i členy archeologického týmu. Vědci věděli, že někteří tehdejší farmáři obývali oblast od té doby, co se ve 20. století objevily rozptýlené pazourkové nástroje, charakteristické pro tuto éru. A tak toho od vykopávek moc nečekali, protože tento region se považoval za opuštěný už od neolitu. Díky plánované stavbě dálnice se ale začalo kopat hlouběji a nález je opravdu fenomenální.

Předběžné vykopávky už v roce 2015 nalezly budovy, které byly asi 9 000 let staré. Až koncem roku 2018 však bylo jasné, že jde o největší město na Středním východě.

Archeologové obvykle kopají jen části místa, aby nechali nějakou práci také pro budoucí vědce. Ale protože Motza je opravdu fenomenální nález, tým se snažil vykopat celou jeho celistvost, což vedlo k vytvoření téměř úplného obrazu života v tomto neolitovém městě. Ve výkopových vrstvách blíže k povrchu našel tým mnohem méně budov a artefaktů, což naznačuje, že osada dosáhla vrcholu a pak se zmenšila.

Analýza nálezů bude pokračovat několik let a potenciálně bude vysvětlovat, co způsobilo, že se toto obrovské město nejprve tak rozrostlo a poté zaniklo. Vědci zatím předpokládají, že populační růst překonal možnosti tehdejšího vyspělého města. Dále čtěte: Starobylé skotské stromy podrobně popsaly klimatickou katastrofu.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu