Izraelští archeologové odhalili devět tisíc let staré velké město

 Objevy 
01. ledna 2020 10:44 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Velikost nalezeného města je skutečně fenomenální Israel Antiquities Authority
Před devíti tisíci lety, tedy několik tisíciletí poté, co se na Středním východě objevily první skromné zemědělské vesnice, se odkryté město stalo předvojem městského života. Bylo domovem pro tisíce lidí a bylo téměř 100krát větší než jiná sídliště té doby.

Archeologové dali nalezenému městu jméno Motza a po 16 měsících kopání odhalil tým také vznešenost Motzy. Město bylo hustým centrem dílen, veřejných hal a soukromých domů propojených silnicemi a uličkami. Důkazy o umění a obchodu byly všude, včetně bohatých artefaktů, jako jsou ručně vyráběné šperky, mušle Rudého moře a anatolské sopečné sklo.

Bylo také nalezeno několik stovek pohřbených lidí pod domy v celém městě, což odpovídá obřadům své doby.

Velikost města překvapila i členy archeologického týmu. Vědci věděli, že někteří tehdejší farmáři obývali oblast od té doby, co se ve 20. století objevily rozptýlené pazourkové nástroje, charakteristické pro tuto éru. A tak toho od vykopávek moc nečekali, protože tento region se považoval za opuštěný už od neolitu. Díky plánované stavbě dálnice se ale začalo kopat hlouběji a nález je opravdu fenomenální.

Předběžné vykopávky už v roce 2015 nalezly budovy, které byly asi 9 000 let staré. Až koncem roku 2018 však bylo jasné, že jde o největší město na Středním východě.

Archeologové obvykle kopají jen části místa, aby nechali nějakou práci také pro budoucí vědce. Ale protože Motza je opravdu fenomenální nález, tým se snažil vykopat celou jeho celistvost, což vedlo k vytvoření téměř úplného obrazu života v tomto neolitovém městě. Ve výkopových vrstvách blíže k povrchu našel tým mnohem méně budov a artefaktů, což naznačuje, že osada dosáhla vrcholu a pak se zmenšila.

Analýza nálezů bude pokračovat několik let a potenciálně bude vysvětlovat, co způsobilo, že se toto obrovské město nejprve tak rozrostlo a poté zaniklo. Vědci zatím předpokládají, že populační růst překonal možnosti tehdejšího vyspělého města. Dále čtěte: Starobylé skotské stromy podrobně popsaly klimatickou katastrofu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím