Kosti nalezené v mužském klášteře v Řecku pravděpodobně patřily ženě

V mužském klášteře se našly ženské ostatky
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
28. prosince 2019 11:00 / Pinterest
  1   1
Takzvaná „mužská hora“ v severním Řecku, která je domovem křesťanského kláštera po 2 000 let, do něhož byl vždy vstup ženám přísně zakázán, vydala nečekané tajemství. Jedna žena tam zjevně našla domov, minimálně po své smrti.

Během nedávných restaurátorských prací v klášteře Pantokratoros, který leží na vrcholu hory Athos, archeologové objevili kosti, schované pod podlahou kaple, které byly menší než většina ostatních ostatků nalezených na místě. Odborníci tvrdí, že tyto drobné kosti kdysi patřily ženě.

V kapli bylo pochováno sedm osob, jejichž kosti byly do kaple přemístěny z jiných hrobů. Tito lidé museli být nějak důležití či významní, když jejich kosti spočinuly na místě pro bohoslužby.

Jak se mezi mnichy dostala žena?

Na hoře Athos bydlí zhruba 2 500 mnichů a zákaz vstupu žen zde platí dokonce i na domácí zvířata, akorát kočky jsou výjimkou. Ženy se nesmí ke klášteru přiblížit na 0,3 km a zákaz platí od 10. století, odkdy je Panna Maria jedinou ženou kláštera a hory samotné.

Od roku 382 úřední záznamy zaznamenávají pouze 12 případů, kdy se ženy navzdory zákazu na horu Athos dostaly. Některé z těchto žen hledaly útočiště před politickými nepokoji, jiné v klášteře hledaly útočiště v převlečení  za muže.

Ženské kosti v kapli ale naznačují, že pohřbená žena musela mít výsadní postavení. Odborníci ale kosti podrobí dalšímu zkoumání. V minulosti se totiž už stalo, že kosti, které antropologové považovali za ženské, nakonec patřily muži s výraznými ženskými znaky, tedy intersexuálovi.

V minulosti byli intersexuálové označováni za hermafrodity nebo vrozené eunuchy. V takovém případě by asi nebylo žádným překvapením, že taková osoba žila mezi mnichy v klášteře. Dále čtěte: Tajemství soch na Velikonočních ostrovech odhaleno. Mají překvapivý význam.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: Klášter, mnich, muži, žena
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Zajímavá technická závada mnohých aut a její řešení

Dům a zahrada

Opravit vrzající postel není nic složitého, výsledek je přitom k nezaplacení

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu