Vědci zjistili, že i velký bílý žralok má svého nepřítele. Kterého tvora se tento predátor bojí?

Velký bílý žralok po útoku kosatky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
03. července 2019 11:37 / Internet
  7   0
Za nejděsivějšího predátora oceánu je bezesporu považován velký bílý žralok, který kromě člověka nemá přirozené nepřátele. Vědci ale díky rozsáhlému výzkumu zjistili, že tento neohrožený dravec oceánu se velice obává kosatek.

Tým mořských biologů nedávno prokázal, že velcí bílí žraloci se obávají kosatek. Jakmile se totiž v jejich teritoriu kosatky objeví, žraloci velice rychle mizí z jejich dosahu, a to i ve chvíli, kdy kosatky pouze proplouvají.

Vědci na tento fakt přišli díky datům, která shromáždili z vysílačů umístěných na 165 žralocích bílých a 27 vysílačů umístěných na kosatkách. Následným studiem GPS dat z let 2006 až 2013 přišli na zajímavé zjištění.

Díky těmto datům vědci dokázali rozpoznat minimálně čtyři střety mezi kosatkami a žraloky. Ukázalo se, že kdykoliv se objevily v blízkosti žraloků bílých kosatky, žraloci ihned své teritorium opustili.

Zajímavé dokonce je, že žraloci se už na to samé místo v téže sezoně už nevrátili, i když kosatky oblastí pouze propluly. Podle vědců se také nejednalo o mladé žraloky, kteří měli z kosatek strach, ale o dospělé jedince, kteří měřili více než 5,5 metru.

Vědci již dříve pozrovali znetvořená těla žraloků na pobřežích po celém světě, což naznačuje, že i teneto obávaný predátor se může snadno stát kořistí kosatek. Dále čtěte: (Vědcům se poprvé a možná naposledy podařilo nahrát zpěv nejvzácnější velryby na světě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: kosatka, žralok, oceán, GPS, data
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu