Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká

Že je klimatická změna za dveřmi, je podle vědců nezpochybnitelné
 Věda a Výzkum 
06. srpna 2018 10:23 / Depositphotos
  139   21
Horké počasí netrápí jen Řecko nebo Švédsko v Evropě, ale sužuje například Japonsko nebo Kanadu, odkud také hlásí oběti. Současná vedra neušetřila ani oblasti za polárním kruhem.

Jedním ze spouštěcích prvků série nebývale silných vln veder, které v současné době trápí severní polokouli, je změna klimatu.

„Skutečnost, že za to může klimatická změna, je nezpochybnitelná. Svět se otepluje, a tak i vlny veder jsou častější," uvedla klimatoložka Friederike Ottová, zástupkyně ředitele Institutu pro změny životního prostředí z Oxfordské univerzity, která se podílela na nové analýze. Vědci zkoumali záznamy o nejteplejších třídenních vlnách veder na sedmi meteorologických stanicích napříč Evropou.

Pak je porovnali s počítačovým modelem, který umožňuje představu toho, jak by klima vypadalo, kdyby lidstvo nevypouštělo emise.

Výsledek podle nich ukazuje rozdíl mezi „přirozeným" vývojem klimatu a tím reálným, který je výsledkem lidské činnosti. „Není pochyb o tom, že lidský vliv na klima hraje v našich zeměpisných šířkách obrovskou roli," podotkl profesor Myles Allen, další klimatolog z University of Oxford. Více jsme o tématu oteplování a změny klimatu psali před časem.

Z měření vyplývá, že rozdíly teplot mezi jednotlivými ročními obdobími byly kdysi větší, dnes se zmenšují. „Roční období se na Zemi mění. Můžeme to pozorovat denně. Stromy kvetou dříve a tažní ptáci se vracejí z teplých krajů v měsících, ve kterých jsme je předtím nikdy neviděli," podotýká Friederike Ottová. Klimatické změny prý zvyšují pravděpodobnost a intenzitu vln veder více než dvojnásobně. Modely ukazují, že kolem roku 2040 budou události podobné letošní vlně veder přicházet průměrně každý druhý rok. Vědci budou nyní výsledky ještě ověřovat, což jim zabere několik měsíců.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu