Záhadné zvuky Země. Jaká je příčina zvláštního hučení?

Jedna z příčin tajemného hučení může být polární záře
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
03. října 2018 12:29 / Depositphotos
  2   0
Před několika lety bylo velkým hitem sledování, kde všude se objevilo tajemné hučení ze země. O jeho původu se stále spekuluje. Navíc projevy z let 2010-2011 neustávají a postupně se objevují další a další. Co je příčinou?

Je jasné, že v případě objevení nějakých nezvyklých jevů se vyrojí také spousta teorií, které se snaží záhady vysvětlit. Jedním názorem je, že za těmito zvuky stojí mimozemská civilizace. Není sice docela jasné, proč by k nám měli mimozemšťané promlouvat z nitra země tímto způsobem, ale takovýto názor přesto existuje. Vedle těchto neověřených zpráv se objevují také různé konspirační teorie.

Jednou z teorií je i názor, že zvuky pocházejí od civilizace, která žije pod povrchem naší planety. Inspiraci čerpají zastánci teorie z románu Julese Verna. Některé zvuky totiž nezní jen jako temné hluboké hučení na hranici slyšitelnosti, ale zaznamenáno bylo také kvílení či řev zvířete. Kvílení bylo prý slyšet i ve vrtu hlubokém asi 13 km, což tuto teorii přiživilo.

Většina seriózních vědců se ovšem kloní k názoru, že jde o běžný projev přírody. Hluboké zvuky a případná burácení jdou na vrub pohybu tektonických desek. Může jít také o zvuky, které vznikají v souvislosti se zemětřesením. Vedle těchto zdrojů kmitání existuje v přírodě mnoho dalších zvuků, které se mohou spojit v děsivé divadlo. I z čisté oblohy se může ozvat hrom. Vyloučeno není ani působení slunečních erupcí. Ve hře jsou pochopitelně i všechny vulkanické erupce, bouře a tsunami. Jiní vědci zase hovoří o vlivu polární záře. Zajímavý článek o další přírodním fenoménu tzv. "bráně do pekel" si přečtěte zde.

Vedle toho ještě zůstává prostor pro působení člověka. Víme, jaké zvuky vyvolávají letadla, která překonávají rychlost zvuku. Rázová vlna se proto může přenášet i na větší vzdálenosti. Také vysílání mezi telefonickými stanicemi může svým elektromagnetickým působením vyvolat podobné zvuky. Další druh vlnění do prostoru šíří vojenské letectvo při komunikaci s ponorkami. V souvislosti s působením armády pak nejsou vyloučeny ani některé vojenské testy nových zbraní.

Velmi pravděpodobně tedy různá sledování tohoto jevu mohou mít i různou příčinu. Na jednom místě za „záhadou“ stojí zemětřesení, na jiném komunikace s ponorkou, jinde se uplatní polární záře. Pro člověka ale ještě dlouho zůstanou tyto zvuky záhadou a připomínkou, kolik toho ještě o naší planetě nevíme.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu