Pod antarktickým ledovcem se děje něco zvláštního. Vědci pod něj spustí speciální miniponorku

 Země a Příroda 
02. ledna 2020 06:40 / Lukáš Bauer
  16
📷
5 fotografií v galerii
Pod antarktickým ledovcem se vytvořila obří dutina Internet
Mezinárodní vědecký tým plánuje spustit speciální miniponorku přímo pod antarktický Thwaitesův ledovec. Aby bylo miniponorku pod ledovec možné dostat, bude muset tým vyvrtat přibližně půl kilometru hlubokou díru do ledovce. Vědci chtějí zjistit, co se pod ledovcem děje a proč led taje mnohem rychleji, než by měl.

Tým vědců z několika zemí vyvrtá půl kilometru hlubokou díru do antarktického ledovce a do vody pod ním spustí speciální výzkumnou miniponorku. Vědci chtějí zjistit, proč Thwaitesův ledovec taje rychleji, než se předpokládalo, a doufají, že odpověď se ukrývá pod ním.

Tento antarktický ledovec, který je jedním z nejhůře dostupných míst na planetě, přišel za posledních padesát let o více než 540 miliard tun ledu, v posledních letech se však tání výrazně zrychluje. Tání ledovce způsobuje zvyšování hladiny v Amundsenově moři. V Antarktidě vykazuje podobné chování více ledovců, ale tento dělá vědcům největší starosti. Pokud by totiž roztál, hladina oceánu by se zvedla až o 61 centimetrů.

Vědecká expedice do těchto nehostinných míst naší planety je velice náročná, protože nejbližší osídlené místo se nachází přibližně 1 500 kilometrů velice obtížným terénem. Teploty v této lokalitě dosahují běžně dvacet stupňů pod nulou. Vědci proto budou nuceni postupovat velmi rychle, aby svůj úkol zvládli během několika dní, protože led začíná po vyvrtání opět velice rychle zamrzat.

Výzkum byl zahájen poté, co NASA radarovým mapováním z vesmíru zjistila, že pod ledovcem se vytvořila obrovská dutina, která vznikla poté, co se odtrhl kus ledu. Tato událost se odehrála před třemi lety a vědci se domnívají, že pod ledovcem se děje něco zvláštního.

Vědci budou muset vyvrtat 600 metrů ledu za pomoci horkého vodního paprsku. Poté co se provrtají až na dno ledovce, spustí do přibližně třicet centimetrů širokého otvoru miniponorku, která nese vědecké přístroje. Díky nim vědci rozpoznají, jak tudy proudí voda, jaké jsou teploty v jinak nedostupných místech i vlastnosti sedimentů. Dále čtěte: (Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod