Černobylský velín čtvrtého reaktoru se otevřel turistům

Černobylská elektrárna zpřístupnila turistům velín
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
26. prosince 2019 14:41 / Depositphotos
  1   0
Je libo se jít podívat do míst největší nukleární havárie všech dob, kde je stále čtyřicetitisícinásobná radiace? Není problém. Černobyl se totiž otevřel turistům.

Turisté nyní mohou navštívit kontrolní místnost čtvrtého reaktoru Černobylu, přestože je v ní stále čtyřicetitisícinásobná radiace, než je povoleno. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský vyhlásil ale Černobyl v červnu za oficiální turistickou atrakci. Černobyl je však  turistickým cílem už dávno, protože jeho části jsou veřejnosti přístupné už téměř deset let.

V květnu se turistické cesty do Černobylu zvýšily asi o 30 % poté, co stanice HBO odvysílala dokument o této jaderné elektrárně. Reaktor 4 však zůstal uzavřen pro většinu veřejnosti, s výjimkou několika výzkumných pracovníků. Cestovní kanceláře, které se na Černobyl specializují, potvrdily, že kontrolní místnost je otevřena statečným duším, které chtějí být blíže k samotné katastrofě z roku 1986.

Řídicí místnost, která byla při výbuchu velmi poškozena, byla místem, kde byl reaktor provozován a kde byla učiněna mnohá rozhodnutí v den exploze reaktoru. Pod velínem vyrostl ochranný oblouk, přesto je v místnosti stále velmi vysoké záření.

Každý, kdo chce velín navštívit, musí mít ochranný oděv, přilbu a masku a omezit svou návštěvu na pouhých 5 minut. Poté jsou návštěvníci povinni podstoupit dva radiologické testy a nechat si změřit radiaci, které byli vystaveni.

To je ostatně součástí všech zájezdů do Černobylu. Turisté tam nesmějí nikudy chodit sami a vystavovat se tak nebezpečným situacím.

Ostatní části Černobylu zůstávají nepřístupné, včetně tzv. hřbitova strojů ve vesnici Rossokha, kam byly odvezeny kontaminované stroje, používané během čištění Černobylu. Vystavení velkému množství záření může způsobit poškození tkáně a akutní nemoc a také zvýšit riziko rakoviny. Avšak ukrajinští představitelé považují oblasti Černobylu, které jsou turistům otevřené, za bezpečné, pokud ovšem dodržují všechna pravidla. Dále čtěte: Včely a čmeláci, kteří žijí ve vyloučené zóně Černobylu, zmutovali.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu