U gigantické hvězdy se objevila nečekaná anomálie. Vědci se domnívají, že dojde k explozi

 Vesmír 
29. prosince 2019 07:36 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nedaleká hvězda náhle pohasla, což může naznačovat blížící se explozi Internet
Astronomové pozorují u sousední hvězdy pojmenované Betelgeuse velice zvláštní události, které naznačují, že se může měnit v supernovu. Rudý superobr by tak mohl za mohutné exploze zaniknout a přeměnit se v supernovu. Podle expertů se ale může jednat také o náhlou vývojovou fázi vývoje hvězdy.

Astronomové tohoto rudého obra již delší dobu pozorují, náhlá změna je však překvapila. Jinak velice jasná hvězda totiž před několika dny náhle o několik stupňů pohasla, což může naznačovat blížící se explozi, nebo zatím nevysvětlenou vývojovou fázi hvězdy. 

Zvláštní chování, které hvězda Betelgeuse vykazovala, popsal profesor Ed Guinan filadelfské Villanovy University. Podle Guinanova měření svítila hvězda náhle 2,5krát slaběji, než bylo běžné, tento proces navíc nadále sílí.

Rudý obr Betelgeuse byl ještě nedávno druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Během krátkého období se ale hvězda propadla na 23. příčku. Tuto výraznou hvězdu vědci dobře znají, protože její jas odjakživa přitahoval astronomy z celého světa.

Náhlý pokles jasu je podle Guinana zapříčiněn něčím uvnitř této rudé hvězdy. Současná technologie a věda nám však nedovolí zjistit, co přesně se uvnitř hvězdy odehrává. Hvězda Betelgeuse je plynný obr. Zároveň jde o nejbližší hvězdu k Zemi, vzdálená je pouze 600 světelných let.

Tato hvězda je přibližně tisíckrát větší než naše Slunce a podle astronomů je typickým kandidátem na vznik supernovy. Hvězda je stará přibližně 9 milionů let, přičemž podobné hvězdy se dožívají maximálně deseti milionů let. Že se hvězda mění na supernovu je tedy velice pravděpodobné, k samotné explozi však ještě několik století nedojde.

Pokud k výbuchu skutečně dojde a hvězda se změní v supernovu, bude ze Země pozorovatelná překrásná vesmírná show. Exploze by podle expertů nepřinesla pro život na Zemi žádné riziko. Dále čtěte: (Hubbleův teleskop vědcům přiblížil tajemnou kometu Borisov).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít