Satelity Starlink mají pokrýt celou planetu internetovým připojením. Nastal však nečekaný problém

 Vesmír 
31. prosince 2019 06:10 / Lukáš Bauer
  2
📷
4 fotografie v galerii
Satelity Starlink mají pokrýt celou planetu internetovým připojením Internet
Společnost SpaceX byla označena za viníka zhoršených podmínek pro pozorování vesmíru. Satelity pro internetové připojení Starlink totiž odrážejí světlo, což se projevuje rušením observatoří. SpaceX chce nyní vyzkoušet speciální nátěr, který by mohl tento neblahý efekt zmírnit.

Poté, co se objevily stížnosti astronomů ohledně rušení pozorování vesmírnými družicemi Starlink, přistoupila společnost SpaceX k možnému řešení. Počátkem ledna má totiž do vesmíru vycestovat další várka šedesáti satelitů a jeden z nich dostane speciální nátěr, který by mohl sluneční odraz redukovat. Společnost tak chce otestovat možné vyřešení tohoto problému.

Potíže s družicemi Starlink však nespočívají pouze v odrážení světla proti teleskopům, ale také v tom, že jich společnost SpaceX plánuje do vesmíru vynést více než 12 tisíc. Takové množství družic podle expertů velice ztíží pozemská pozorování.

V minulosti již astronomové dokonce sepsali petici za to, aby byl projekt Starlink zrušen. Společnost však proti odpůrcům projektu namítá, že satelity nejenže budou poskytovat komerční internetové připojení, ale také budou monitorovat pohyb kosmického smetí na oběžné dráze a tím napomáhat k řešení daleko většího problému na oběžné dráze.

Astronomům se však společnost rozhodla vyjít vstříc a v současné době hledá možná řešení, která by mohla problémy s pozorováním vyřešit. Společnost uznala, že během návrhu satelitní sítě s podobným problémem nikdo nepočítal.

Dosud má společnost SpaceX ve vesmíru dvě série po šedesáti satelitech Starlink a další dvě družice, které byly dopraveny nezávisle. Na oběžné dráze je tak nyní 122 družic Starlink, ale společnost chce tento počet v příštích měsících výrazně navýšit tak, aby mohl projekt vstoupit do provozní fáze. Dále čtěte: (Start rakety StarX. Záběry rozpoutaly obrovské spekulace).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod