Vědci zjistili něco velmi znepokojivého. Naše planeta je ve stavu jako před pěti miliony let

 Věda a Výzkum 
26. listopadu 2019 10:13 / Lukáš Bauer
  1
📷
3 fotografie v galerii
Země měla před miliony let stejnou úroveň oxidu uhličitého jako dnes Internet
Naše planeta se nachází ve stavu, ve kterém byla přibližně před pěti miliony let. Vědci na toto zjištění přišli díky měření oxiud uhličitého v atmosféře, jehož množství je rekordní za poslední roky. Tolik skleníkových plynů v atmosféře měla naše planeta naposledy před miliony let.

Během měření množství oxidu uhličitého v atmosféře vědci zjistili, že množství tohoto skleníkového plynu je stejné, jako bylo naposledy před pěti miliony let. V atmosféře se tak nachází 407,8 částic na jeden milion (ppm). Znamená to, že jeden milion molekul vzduchu obsahoval v průměru 407,8 molekul oxidu uhličitého.

Ještě v době před průmyslovou revolucí byla koncentrace CO2 ve vzduchu přibližně 280 částeček na milion. Data shromažďují vědci ze Světové meteorologické organizace (WMO) - specializované agentury OSN.

Měření jasně ukazují, že se jedná o dlouhodobý trend, který naznačuje, že budoucí generace lidí budou výrazně pociťovat změny klimatu spojené právě s obsahem oxidu uhličitého v atmosféře.

Výsledky měření jsou také důkazem přímého vlivu člověka na obsah skleníkových plynů v atmosféře, přičemž pomyslná kritická hranice 400 ppm byla překročena v roce 2015. Od té doby hodnoty CO2 v atmosféře každoročně strmě stoupají.

WMO upozornila, že oxid uhličitý přetrvává v ovzduší po celá staletí a ještě déle v oceánech. Od roku 1990 se zesiluje i radiační síla způsobená skleníkovými plyny v atmosféře, přičemž platí, že to vede k ohřívání planetárního systému: přijímá více energie, než se vyzařuje.

Podle vědců bohužel neexistují žádné náznaky zpomalení těchto neblahých trendů. V současné době jsou tak na naší planetě stejné hodnoty CO2 jako před 3 -5 miliony let, kdy byla teplota na Zemi minimálně o 3 stupně Celsia vyšší. Dále čtěte: (Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...