Vědci zjistili něco velmi znepokojivého. Naše planeta je ve stavu jako před pěti miliony let

Země měla před miliony let stejnou úroveň oxidu uhličitého jako dnes
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
26. listopadu 2019 10:13 / Internet
  1   1
Naše planeta se nachází ve stavu, ve kterém byla přibližně před pěti miliony let. Vědci na toto zjištění přišli díky měření oxiud uhličitého v atmosféře, jehož množství je rekordní za poslední roky. Tolik skleníkových plynů v atmosféře měla naše planeta naposledy před miliony let.

Během měření množství oxidu uhličitého v atmosféře vědci zjistili, že množství tohoto skleníkového plynu je stejné, jako bylo naposledy před pěti miliony let. V atmosféře se tak nachází 407,8 částic na jeden milion (ppm). Znamená to, že jeden milion molekul vzduchu obsahoval v průměru 407,8 molekul oxidu uhličitého.

Ještě v době před průmyslovou revolucí byla koncentrace CO2 ve vzduchu přibližně 280 částeček na milion. Data shromažďují vědci ze Světové meteorologické organizace (WMO) - specializované agentury OSN.

Měření jasně ukazují, že se jedná o dlouhodobý trend, který naznačuje, že budoucí generace lidí budou výrazně pociťovat změny klimatu spojené právě s obsahem oxidu uhličitého v atmosféře.

Výsledky měření jsou také důkazem přímého vlivu člověka na obsah skleníkových plynů v atmosféře, přičemž pomyslná kritická hranice 400 ppm byla překročena v roce 2015. Od té doby hodnoty CO2 v atmosféře každoročně strmě stoupají.

WMO upozornila, že oxid uhličitý přetrvává v ovzduší po celá staletí a ještě déle v oceánech. Od roku 1990 se zesiluje i radiační síla způsobená skleníkovými plyny v atmosféře, přičemž platí, že to vede k ohřívání planetárního systému: přijímá více energie, než se vyzařuje.

Podle vědců bohužel neexistují žádné náznaky zpomalení těchto neblahých trendů. V současné době jsou tak na naší planetě stejné hodnoty CO2 jako před 3 -5 miliony let, kdy byla teplota na Zemi minimálně o 3 stupně Celsia vyšší. Dále čtěte: (Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu