Vědci vytvořili nepotopitelný kov. Může představovat klíčový materiál nové generace lodí

Speciálně vybroušený hliníkový disk se udrží na hladině
Loading...
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
17. listopadu 2019 13:04 / Internet
  0   0
Lodní doprava má staletou historii a odjakživa ji čas od času provázejí neštěstí. Asi nejznámější katastrofou bylo potopení Titanicu, který byl konstruován tak, aby odolal poškození, jak se ale ukázalo jeho konstrukce dokonalá zdaleka nebyla. Nyní vědci vyvinuli kovový prvek, který zůstane na hladině, i když je vážně poškozený. Může znamenat důležitý prvek při stavbě budoucích generací lodí.

Výzkumníci z University of Rochester vymysleli způsob, jak by se mohla plavidla udržet na hladině, i když je jejich trup vážně poškozen. Vyvinuli totiž kov, který zůstane na hladině i v případě, že je roztržen. Podle vědců může být kov využit v mnoha dalších odvětvích.

Lodě plují díky výtlaku vody, přičemž platí, že aby se plavidlo udrželo na hladině, musí vážit méně než objem vody, kterou vytlačuje. To je také důvod, proč se lodě v případě poškození trupu a průniku vody potopí. 

Vědci se proto rozhodli vyvinout metodu, kterou by kov neustále vytlačoval vodu. Použili k tomu laserové řezáky, kterými udělali drobné drážky do povrchu hliníkových disků. Tyto disky následně spojili tak, aby mezi nimi vznikla drobná vzduchová bublina. Díky vybroušeným drážkám se udrží mezi disky vzduch, který brání proniknutí vody a udrží disky na hladině. 

Následně materiál vědci umístili do akvária a podrobili ho zkouškám. Nejprve ho zkoušeli potopit, ale disk se stále držel na hladině. Poté do něj vyvrtali díry, zatížili ho maticí a nechali klesnout na dno, kde ho nechali 14 dní. Po této době disk vytáhli aby zjistili, zda ztratil své vlastnosti, ale jak očekávali, materiál stále plave. 

Vědci vidí kromě lodní dopravy možné využití kovu například při stavbě plovoucích objektů nebo dokonce celých měst. Výroba kovu je však časové velmi náročná kvůli laserové úpravě jeho povrchu. Tento fakt zatím brání masovému využití, je však možné, že budoucí technologie mohou výrobu zefektivnit natolik, že kov najde své uplatnění. Dále čtěte: (Zásoby stříbra na Zemi se rychle ztenčují, jeho potřeba stoupá).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: hliník, plech, laser, hladina, loď
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Vlaštovičník je užitečná bylina, která roste skoro na každé zahradě. Sbírejte její květ i kořen

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu