NASA poprvé potvrdila přítomnost parních gejzírů na povrchu jupiterova měsíce

Gejzíry páry vědci potvrdili díky obřímu teleskopu na Havaji
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vesmír 
21. listopadu 2019 13:45 / Internet
  0   0
Astronomové z NASA potvrdili přítomnost vodní páry na povrchu jupiterova měsíce Europa. Podezření na přítomnost vody pod povrchem tohoto měsíce existovala už dříve, ale žádná sonda dosud nedokázala tento předpoklad potvrdit. Vědcům se to nyní podařilo pomocí jednoho z největších teleskopů na světě, který je umístěn na Havaji.

Vědci z NASA konečně potvrdili přítomnost gejzírů vodní páry, které tryskají z povrchu jupiterova měsíce Europa. Předpoklady o jejich existenci se poprvé objevily na základě dat z Hubbleova teleskopu.

Existenci těchto gejzírů nyní vědci potvrdili díky datům z obřího vesmírného teleskopu na Havaji. Vědci také předpokládají, že pod několikakilometrovou vrstvou ledu se pod povrchem Europy nachází gigantický oceán, který nejspíš pokrývá celý povrch tohoto drobného měsíce. 

Přítomnost těchto gejzírů bylo velice těžké potvrdit, protože sonda Juno, která prolétala kolem Jupiteru, neměla dostatek času na bližší průzkum a pozorování ze Země byla výrazně zkreslena kvůli atmosféře.

S dalekohledy observatoře W. M. Kecka na havajské sopce Mauna Kea astronomové pozorovali, jak z povrchu měsíce uniká tolik páry, že voda z ní by za pár minut naplnila jeden olympijský bazén s objemem 2,5 milionu litrů.

Vědci využili také speciální spektrograf k detekci chemického složení atmosféry planet, kterým dokázali vodní páru zachytit. Díky tomu například zjistili, že pára uniká z povrchu měsíce z jakýchsi vodních sopek, které jsou slabšími místy v jeho povrchu.

Vůbec poprvé se objevili spekulace o existenci vody na Europě při průletu sondy Galileo, která našla důkazy o přítomnosti elektricky vodivé tekutiny na povrchu měsíce. Následně tuto domněnku přiblížila realitě data z Hubbleova teleskopu, ale až nyní mohou vědci s jistotou říci, že na Europě se nachází obrovské množství vody.

Nastávající mise NASA Europa Clipper získá dosud nejbližší pohled na povrch ledového měsíce. Zahájena má být v roce 2023 a sonda by měla být vybavena množstvím přístrojů, které během 45 průletů zajistí dostatek dat pro určení přesného složení a množství vody pod povrchem Měsíce. Dále čtěte: Na Marsu byl objeven obrovský kráter naplněný ledem

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak vybrat vhodný dalekohled, se kterým můžete sledovat hvězdy a vesmír

Dům a zahrada

Důkladnou přípravu na zimu vyžaduje nejen zahrada. Nezapomeňte ani na svůj plot

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Zavřít reklamu