Kriticky ohrožený krokodýl je na pokraji vyhynutí. Vědci učinili nečekaný objev, který by ho mohl zachránit
Vědci objevili více než sto mláďat kriticky ohroženého gaviála, které mohou znamenat záchranu tohoto druhu krokodýla. Gaviála indického žije ve volné přírodě už jen tisíc kusů a druh se tak ocitl na pokraji vyhynutí.
Asi třicet centimetrů dlouhá mláďata spolu se třemi samicemi a jedním samcem byla objevena v národním parku Bardiya v odlehlé části Nepálu. Vědci je objevili poté, co dlouhou dobu procházeli džunglí s cílem potvrdit výskyt gaviálů v této oblasti.
„Poté, co jsme hodiny procházeli džunglí a seděli na hřebeni, jsme konečně pod sebou zahlédli malé gaviály – byl to neuvěřitelný okamžik,“ popsal podle BBC vedoucí ochranného projektu Ashish Bashyal.
Vědci v oblasti gaviály objevili již v červnu, ale veřejnost neinformovali kvůli jejich ochraně. Malým krokodýlům se tak úspěšně podařilo překonat období monzunových dešťů, což bylo první velkou zkouškou v jejich životě.
Vědci doufají, že tolik mláďat by mohlo sehrát velmi důležitou roli při obnově populace tohoto vzácného druhu krokodýla. Proto je nezbytné, aby se co nejvíce mláďat dožilo dospělosti. Dále čtěte: Vědci natočili speciální miniponorkou tělo mrtvé velryby na dně moře.