Archeologové odkryli děsivý hrob. Několik malých dětí tam bylo pohřbeno neobvyklým způsobem

 Objevy 
23. listopadu 2019 14:36 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Lebka kojence byla objevena s helmou z lidské lebky Internet
Dětské hroby byly nalezeny prakticky po celém světě, ale čas od čas archeologové narazí na něco, co ještě neviděli. Přesně tak tomu bylo během archeologických prací v Ekvádoru, kdy byly odkryty pozůstatky dvou nemluvňat, která měla masku z lebek jiných dětí. Význam tohoto děsivého rituálního zvyku je zatím nejasný.

Archeologové v Ekvádoru odhalili pohřebiště poblíž Salangu, kde se jim naskytl velmi neobvyklý pohled na dvojici nemluvňat, která měla na hlavě jakousi helmu vytvořenou z lebek jiných dětí. Stáří dětských pozůstatků vědci odhadují nejméně na 2100 let.

Pozůstatky dětí byly objeveny na pohřebním místě během vykopávek, které byly zahájeny již v roce 2016. Celkem zde archeologové odkryli pozůstatky 11 osob z kultury Guangala, která v oblasti vzkvétala v období mezi roky 600 až 100 před naším letopočtem.

Mezi objevenými pozůstatky bylo osm kojenců, dva dospělí a asi osmileté dítě. Všichni byli pohřbeni s různými obřadními předměty a figurkami rozmístěnými kolem jejich lebek. Dva z kojenců byli navíc objeveni s lebkou malých dětí.

„V této zprávě představujeme pradávnou obřadní tradici bez dosud známých paralel. Nynější objev ze Salanga představuje velmi specifickou formu pohřebních obřadů,“ uvedli vědci pod vedením Sary Juengstové z University of North Carolina v Charlotte.

Jednomu z kojenců bylo přibližně 18 měsíců, přičemž kolem jeho hlavy byla lebka dítěte ve věku mezi 4 a 12 lety. Druhé dítě bylo staré 6 až 9 měsíců a mělo na sobě lebku dítěte ve věku mezi 2 a 10 lety. Nikde na světě dosud nebyla podobná obřadní praktika objevena.

Vědci zatím nevědí, zda oba kojenci zemřeli na nemoc nebo se stali obětí nějakého pradávného obětního rituálu. Nejvíce se však vědci kloní k teorii, že všichni pohřbení lidé v okolí pohřebiště zemřeli v souvislosti s hladomorem. Vědci nyní provádí analýzu DNA a izotopů, které mohou odhalit více informací. Dále čtěte: Nový objev překvapil vědce. Neandrtálci dokázali vyrobit složité nástroje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...