Vědci v naší atmosféře objevili účinky gravitačních vln. Tento úkaz je velice vzácný

 Země a Příroda 
18. listopadu 2019 09:31 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Gravitační vlny vytvořily v naší atmosféře vlnu Internet
Zemská atmosféra je složena z plynů, tekutých a pevných částic, takže si zachovává také dynamiku tekutin, jako je cirkulace či proudy. Na její chování mají vliv také gravitační vlny. Vědci nyní zveřejnili záběry ze satelitu, který účinky gravitačních vln v naší atmosféře zachytily.

Atmosféra země je tvořena směsí plynů, tekutých a tuhých částic, takže také podléhá dynamice tekutých látek. Stejně tak na pohyb v atmosféře mají vliv nejrůnější síly, které v ní vytváří proudění a cirkulaci. Jednou z takových sil jsou gravitační vlny, jejichž působení vzácně zachytil meteorologický satelit.

Družice působení gravitačních sil na naši atmosféru zachytila v druhé polovině října nad západní Austrálií. Nejedná se však o gravitační vlny z vesmíru, které zakřivují časoprostor, ale o vlny vznikající v jakémkoliv tekutém médiu.

Tyto gravitační vlny se tvoří také v plynech včetně naší atmosféry, kde jsou tvořeny nejrůznějšími překážkami vzdušného proudění jako například horskými pásmy. Stejně tak se mohou vytvářet během kolizí mezi hmotami a plyny různých teplot.

„Na severozápadě WA došlo k velké bouřce a studený vzduch vystupující z bouře narážel do mnohem teplejšího vzduchu kolem ní. Díky rozdílu v hustotě se v atmosféře vytvořily gravitační vlny, které urazí velkou vzdálenost, než zaniknou,“ uvedl meteorolog Adam Morgan z australského úřadu pro meteorologii.

Snímky pořídil japonský meteorologický satelit Himawari-8 v pondělí 21. října. Na fotografiích jsou vidět vlny pohybující se ven skrz mraky přes Indický oceán ze severozápadní Austrálie. Stejně tak zachytil kolosální prachovou bouři, která se vytvořila v oblasti Pilbara na západě Austrálie. Dále čtěte: (Prachová bouře na Marsu může být pro člověka velkým nebezpečím).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít