Vědci v naší atmosféře objevili účinky gravitačních vln. Tento úkaz je velice vzácný

Gravitační vlny vytvořily v naší atmosféře vlnu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. listopadu 2019 09:31 / Internet
  0   0
Zemská atmosféra je složena z plynů, tekutých a pevných částic, takže si zachovává také dynamiku tekutin, jako je cirkulace či proudy. Na její chování mají vliv také gravitační vlny. Vědci nyní zveřejnili záběry ze satelitu, který účinky gravitačních vln v naší atmosféře zachytily.

Atmosféra země je tvořena směsí plynů, tekutých a tuhých částic, takže také podléhá dynamice tekutých látek. Stejně tak na pohyb v atmosféře mají vliv nejrůnější síly, které v ní vytváří proudění a cirkulaci. Jednou z takových sil jsou gravitační vlny, jejichž působení vzácně zachytil meteorologický satelit.

Družice působení gravitačních sil na naši atmosféru zachytila v druhé polovině října nad západní Austrálií. Nejedná se však o gravitační vlny z vesmíru, které zakřivují časoprostor, ale o vlny vznikající v jakémkoliv tekutém médiu.

Tyto gravitační vlny se tvoří také v plynech včetně naší atmosféry, kde jsou tvořeny nejrůznějšími překážkami vzdušného proudění jako například horskými pásmy. Stejně tak se mohou vytvářet během kolizí mezi hmotami a plyny různých teplot.

„Na severozápadě WA došlo k velké bouřce a studený vzduch vystupující z bouře narážel do mnohem teplejšího vzduchu kolem ní. Díky rozdílu v hustotě se v atmosféře vytvořily gravitační vlny, které urazí velkou vzdálenost, než zaniknou,“ uvedl meteorolog Adam Morgan z australského úřadu pro meteorologii.

Snímky pořídil japonský meteorologický satelit Himawari-8 v pondělí 21. října. Na fotografiích jsou vidět vlny pohybující se ven skrz mraky přes Indický oceán ze severozápadní Austrálie. Stejně tak zachytil kolosální prachovou bouři, která se vytvořila v oblasti Pilbara na západě Austrálie. Dále čtěte: (Prachová bouře na Marsu může být pro člověka velkým nebezpečím).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak si vedou čínské kopie bezdrátových sluchátek od Apple

Dům a zahrada

Nepřekrmujte svého psa v zimě. Je to častá chyba mnoha páníčků

Cestování

Hledáte cenově dostupnou exotiku? Zkuste perlu západní Afriky

Zavřít reklamu