Vědci v naší atmosféře objevili účinky gravitačních vln. Tento úkaz je velice vzácný
Atmosféra země je tvořena směsí plynů, tekutých a tuhých částic, takže také podléhá dynamice tekutých látek. Stejně tak na pohyb v atmosféře mají vliv nejrůnější síly, které v ní vytváří proudění a cirkulaci. Jednou z takových sil jsou gravitační vlny, jejichž působení vzácně zachytil meteorologický satelit.
Družice působení gravitačních sil na naši atmosféru zachytila v druhé polovině října nad západní Austrálií. Nejedná se však o gravitační vlny z vesmíru, které zakřivují časoprostor, ale o vlny vznikající v jakémkoliv tekutém médiu.
Tyto gravitační vlny se tvoří také v plynech včetně naší atmosféry, kde jsou tvořeny nejrůznějšími překážkami vzdušného proudění jako například horskými pásmy. Stejně tak se mohou vytvářet během kolizí mezi hmotami a plyny různých teplot.
„Na severozápadě WA došlo k velké bouřce a studený vzduch vystupující z bouře narážel do mnohem teplejšího vzduchu kolem ní. Díky rozdílu v hustotě se v atmosféře vytvořily gravitační vlny, které urazí velkou vzdálenost, než zaniknou,“ uvedl meteorolog Adam Morgan z australského úřadu pro meteorologii.
Snímky pořídil japonský meteorologický satelit Himawari-8 v pondělí 21. října. Na fotografiích jsou vidět vlny pohybující se ven skrz mraky přes Indický oceán ze severozápadní Austrálie. Stejně tak zachytil kolosální prachovou bouři, která se vytvořila v oblasti Pilbara na západě Austrálie. Dále čtěte: (Prachová bouře na Marsu může být pro člověka velkým nebezpečím).