Vědci objevili pradávné obrazce viditelné pouze z oblohy. Jejich účel ale zůstává záhadou

Vědci objevili nové geoglyfy na planině Nazca
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
25. listopadu 2019 13:47 / Internet
  0   0
Vědci díky umělé inteligenci našli na planině Nazca v jižním Peru nové, dosud neznámé nové obrazce. Vědci z Japonska tak díky moderním technologiím objevili 143 takvaných geoglyfů, které pocházejí z doby přibližně 1. století před naším letopočtem.

Celkem 143 nových geoglyfů, velkých obrazců, které jsou viditelné pouze z oblohy, objevili japonští vědci díky umělé technologii na planině Nazca. Mezi novými obrazci je například humanoidní postava nebo dvouhlavý had.

Vědci nyní zveřejnili výsledky více než dvouletého výzkumu. Data vědci sbírali v letech 2016 - 2018 a posléze je analyzovali s využitím umělé inteligence. Základem výzkumu bylo satelitní snímkování s obrovskou přesností, které následně zpracovala výpočetní technika od IBM.

Díky využití algorytmů vědci dokázali zrekonstruovat také obrazce, které by se konvenčními metodami nikdy nepodařilo identifikovat. Většina geoglyfů, které vědci objevili, je totiž výrazně poničena erozí.

Umělá inteligence identifikovala například ptáky, opice, nebo hady. Ilustrace těchto zvířat našli vědci již v minulosti, ale nově objevili například dvouhlavého hada požírajícího dvojici lidí, rybu, kočku, nebo zvláštní postavu humanoidního typu.

Na planině Nazca se nachází přes tři sta geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky. Přesný význam těchto obraců zůstává od jejich objevení stále záhadou. Vědci se domnívají, že mohly sloužit k nějakému druhu náboženských rituálů. Dále čtěte: (NASA poprvé potvrdila přítomnost parních gejzírů na povrchu Jupiterova měsíce).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vědci představili sodík-iontovou baterii, která má velký potenciál

Dům a zahrada

Pokud máte loveckého psa, tak pozor při venčení, platí totiž doba hájení

Cestování

Za divočinou nemusíte cestovat přes půl světa. Na vlastní kůži ji zažijete i v Čechách

Zavřít reklamu