Vědci objevili pradávné obrazce viditelné pouze z oblohy. Jejich účel ale zůstává záhadou

 Věda a Výzkum 
25. listopadu 2019 13:47 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vědci objevili nové geoglyfy na planině Nazca Internet
Vědci díky umělé inteligenci našli na planině Nazca v jižním Peru nové, dosud neznámé nové obrazce. Vědci z Japonska tak díky moderním technologiím objevili 143 takvaných geoglyfů, které pocházejí z doby přibližně 1. století před naším letopočtem.

Celkem 143 nových geoglyfů, velkých obrazců, které jsou viditelné pouze z oblohy, objevili japonští vědci díky umělé technologii na planině Nazca. Mezi novými obrazci je například humanoidní postava nebo dvouhlavý had.

Vědci nyní zveřejnili výsledky více než dvouletého výzkumu. Data vědci sbírali v letech 2016 - 2018 a posléze je analyzovali s využitím umělé inteligence. Základem výzkumu bylo satelitní snímkování s obrovskou přesností, které následně zpracovala výpočetní technika od IBM.

Díky využití algorytmů vědci dokázali zrekonstruovat také obrazce, které by se konvenčními metodami nikdy nepodařilo identifikovat. Většina geoglyfů, které vědci objevili, je totiž výrazně poničena erozí.

Umělá inteligence identifikovala například ptáky, opice, nebo hady. Ilustrace těchto zvířat našli vědci již v minulosti, ale nově objevili například dvouhlavého hada požírajícího dvojici lidí, rybu, kočku, nebo zvláštní postavu humanoidního typu.

Na planině Nazca se nachází přes tři sta geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky. Přesný význam těchto obraců zůstává od jejich objevení stále záhadou. Vědci se domnívají, že mohly sloužit k nějakému druhu náboženských rituálů. Dále čtěte: (NASA poprvé potvrdila přítomnost parních gejzírů na povrchu Jupiterova měsíce).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...