Veverkám hrozí vyhladovění, lidé jim kradou jejich potravu

 Země a Příroda 
19. listopadu 2019 10:19 / Blanka Štiková
  2
📷
7 fotografií v galerii
Jedna veverka potřebuje více než 100 žaludů, aby přežila zimu Pixabay
Situace v Jižní Koreji je důkazem toho, že stačí, aby byla některá surovina označena za superpotravinu a rázem je lidmi vyhledávaná, a to kolikrát za jakoukoli cenu, i kdyby její pořízení znamenalo zkázu pro některý živočišný druh.

Populace veverky v Jižní Koreji se nyní například zmenšuje v důsledku toho, že lidé veverkám kradou jejich hlavní přirozený zdroj potravy.

Jak to v Jižní Koreji začalo?

Jak se to celé stalo? Začalo to nevinně, stačilo, aby jihokorejští vědci o žaludech prohlásili, že jsou superpotravinou, účinnou proti obezitě a cukrovce. Tak se stalo před třemi lety a rázem produkty z žaludů získaly u lidí v Jižní Koreji převelikou oblibu. Říkáte si, co se tak může ze žaludů vyrábět? Jde o druhy jídla, jako jsou žaludové nudle, prášek či želé. Informoval o tom The World News. Problém by jistě nenastal, pokud by nešlo o hromadnou masivní poptávku, ale opak je pravdou.

Podle dat Národního jihokorejského institutu biologických zdrojů klesla populace veverek v Jižní Koreji asi o 30 %, a to v období 10 let, institut to přičítá právě nedostatku plodů dubů. Jakto? Lidé začali žaludy sbírat mnohonásobně více než v dřívějších letech, a to zapříčinilo, že na zemi zůstalo o mnoho méně plodů, a tím klesla i populace zvířat, jež žaludy pro přežití nutně potřebují.

Lákavý nelegální sběr žaludů

Ve volné přírodě lidé v Jižní Koreji hromadně sbírají žaludy například u turistických tras či ve vysokoškolských kampusech a nestarají se o to, jaké to má následky pro přírodu. Nezastavilo je ani to, že je tam sběr lesních plodů nezákonný a že jim za to hrozí trest buď ve formě pokuty ve výši v přepočtu asi 925 000 Kč, nebo uvěznění až na 5 let. Podle korejské lesní správy se naopak za posledních 5 let počet nelegálních sběračů zvýšil pětinásobně. Lidé tedy dále vesele kradou potravu veverkám.

Ochrání žaludy stráž?

Jde doslova o davové šílenství, se kterým pomáhají bojovat takzvaní "Acorn Rangers", to lze přeložit jako "strážci žaludů". Tým oddaných záchranářů zvířat hlídá univerzitní kampusy a veřejné parky napříč celou Korejskou republikou a při tom se snaží lidi přesvědčit, aby nechali žaludy veverkách, které by bez nich hladověly.

"Acorn Rangers" se tak snaží před lidmi ochránit duby a jejich plody, jakožto potravu pro veverky. Dobrovolníci ale nemají žádnou zákonnou pravomoc potrestat sběrače, které najdou a doufají, že lidi postačí odradit. Mohou ale skutečně hladovějící veverky zachránit pouze tito dobrovolníci střežící žaludy?

Celosvětový boom

Bohužel nejde jen o výstřelek v asijských zemích, ale trend se šíří také do západní Evropy a Spojených států, kde je též žádaná řada potravin a nápojů získaných z žaludů. Lidé však při honu po zdravém stravování jako by zapomněli na to, že právě na dubech jsou závislé hlavně veverky a další zvířata. Otázkou je, co se zvířaty bude, pokud se bude poptávka po plodech dubů neustále navyšovat. Veverky jsou totiž na tuto základní potravu odkázané a jejich nedostatek by je mohl stát nejen vyhladovění, ale také smrt.

Hrozba budoucnosti

Podle jednoho z výzkumníků z Národního institutu lesnictví potřebuje jedna veverka více než 100 žaludů, aby přežila zimu. Když prý bude masivní sběr žaludů pokračovat stejným tempem jako doposud, existuje reálná hrozba, že v Jižní Koreji zmizí většina plodů dubů v následujících 50 letech. Co nastane, když bude dlouhodobý nedostatek žaludů, si jistě domyslíte.

Jeden lidský rozmar by veverky v budoucnosti mohl stát i vyhynutí, tedy za předpokladu, že lidé nezmění své chování a i nadále nebudou brát ohled na tato malá roztomilá zvířátka žijící na stromech. Podle jednoho z pracovníků z odboru ochrany lesního prostředí jihokorejské vlády se lidé nezastaví, dokud budou žaludy inzerovány jako superpotraviny.

Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že prodejci přestanou prahnout po penězích za zázračné výrobky a že lidé přestanou prahnout po žaludech. Dále čtěte: Populace dravého hadohlavce v Americe vzrůstá, tento predátor byl vysazovaný i v Československu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda