Dříve jsme se mohli kochat pohledem na oblohu plnou hvězd, dnes už to jen tak nezažijeme. Čím to je?

 Země a Příroda 
20. listopadu 2019 09:03 / Blanka Štiková
  1
📷
7 fotografií v galerii
V současné době se mluví o zázraku, když se vám podaří uvidět alespoň 1 000 hvězd Depositphotos
Dříve jste se mohli kochat pohledem na oblohu plnou hvězd, jde o vskutku překrásný pohled, v posledních letech však tento pohled jen tak nezažijete. Ptáte se, čím to je? Nesou na tom vinu lidé a světelné znečištění, které způsobují.

Samozřejmě záleží také na tom, kde právě pozorujete. Na některých místech stále uvidíte hvězdnou podívanou, ale i tam přibývá světelného smogu.

Kde je nejvíce tmavá obloha

Ve světě

Různě po světě existují takzvané oblasti tmavé oblohy neboli rezervace tmavé oblohy. A co to vlastně je? Jde o území s nízkou úrovní světelného znečištění, tyto oblasti chrání noční přírodu a lze na nich nejlépe pozorovat noční oblohu. Po celém světě je takových míst jen několik desítek. Nejvíce jich je v Severní Americe, přesněji v USA a Kanadě. Nejstarší oblast tmavé oblohy se nachází například v Torrance Barrens v Ontariu v Kanadě. K nejtmavším místům světa ale patří také třeba poušť Atacama v Chile.

V Evropě

Tmavé oblasti samozřejmě nechybějí ani v Evropě, kde jich kolem 20 - 30, z toho 3 najdete v České republice. Mezi evropská nejtmavší místa patří například národní park Poloniny na polsko-slovensko-ukrajinském pomezí na Slovensku. Za dalšími tmavými evropskými oblastmi můžete vyrazit třeba také do Polska, Německa, Maďarska, Ukrajiny, Velké Británie či do Skotska.

V České republice

A kam za tmavými místy v ČR? U nás jsou 3 vyhlášené oblasti tmavé oblohy, a to Jizerská, Beskydská a Manětínská. Alespoň na těchto místech je tma rušená minimálně. První mezinárodní rezervací tmavé oblohy u nás byla Jizerská oblast, která sahá až do Polska. Rozkládá se od osady Jizerka po horu Smrk na ploše asi 75 km2. Beskydská oblast tmavé oblohy je o poznání větší a asi její třetina se nachází na slovenské straně, nejtmavším koutem Beskyd je prý hřeben Gruň. Nejmladší je Manětínská oblast tmavé oblohy, kterou najdete na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje.

Světelné znečištění přibývá a tmavé oblohy ubývá

Dříve prý bylo možné na obloze spatřit až 5 000 hvězd, ale dnes už tomu tak není. V současné době se mluví o zázraku, když se vám podaří uvidět alespoň 1 000 hvězd. Většinou však můžete pozorovat jen zhruba desítky či stovky hvězd, zejména pokud se nacházíte ve městě. Podle odhadu odborníků se například v oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách zhoršily světelné podmínky přibližně o 10 %, a to za dobu pouhých 10 let. Problém úbytku tmy je ale pociťován všude ve světě, světelného smogu je totiž s přibývajícími lidmi čím dál tím více, potvrzuje to i Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu. Smog je už téměř všude, a tak se mu těžko vyhnete.

Pro noční oblohu jsou nejhorší přesvícená velkoměsta a neustále svítící velké objekty, problém ale představují také třeba zimní osvětlená střediska. Světlo z nich se šíří kilometry daleko, dál, než si dokážete představit. Podle odborníků má světelné znečištění nepříznivé dopady jak na přírodu, tak i na zvířata a člověka. Příliš mnoho světla ohrožuje všechny. Dále čtěte: Veverkám hrozí vyhladovění, lidé jim kradou jejich potravu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky