Z dalekého vesmíru bylo zachyceno patnáct opakovaných signálů. Vědci připustili jejich umělý původ

Pokud nám někdo vysílá z hlubin vesmíru vzkaz, bylo by vzrušující ho rozluštit
 Vesmír 
26. srpna 2019 17:58 / Depositphotos
  2   0
Možná to je zpráva, která změní svět a hlavně pohled nás, pozemšťanů, na vesmír. Kanadským astronomům se totiž podařilo zaznamenat nové radiové vlny z hlubokého kosmického prostoru. Šlo o osm opakujících se signálů, detekovaných pomocí radioteleskopu CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment).

I když zachycené rychlé radiové záblesky ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, jejich síla je obrovská. Podle astronomů jsou schopné vydávat více energie než 500 milionů našich Sluncí.

Vlny rozpoznal zmíněný teleskop CHIME na observatoři Dominion Radio Astrophysical Observatory v Britské Kolumbii. Není to žádný „drobeček“. Skládá se ze čtyř cylindrických reflektorů, z nichž každý je vybaven 256 anténami. Jde o přístroj, který 24 hodin denně, tedy nepřetržitě, skenuje jednotlivé body na obloze a pátrá právě po rychlých radiových záblescích.

A ty čas od času skutečně přicházejí. Již dříve jich tento radioteleskop zachytil třináct. Ovšem pouze jeden z nich se tehdy opakoval. Stanice BBC letos v lednu uvedla, že tento záblesk přišel ze stejného zdroje, od nás však vzdáleného 1,5 miliardy světelných let.

Představují záblesky nové světlo do našeho vědění?

V případě těchto nově pozorovaných radiových záblesků je však něco jinak. Vědečtí pozorovatelé poukazují na to, že se záblesky opakovaly a měly tendenci vysílat delší signály než ty, které se neopakovaly.

Co to znamená? Ony rychle se opakující záblesky či vlny mohou obrazně i doslova vnést nové světlo do hledání původu radiových vln. Mohou také třeba pomoci objasnit, co přesně tyto signály způsobuje, a lépe je lokalizovat.

Zjistíme, kdo a proč k nám signály vyslal?

Každopádně jde o naději pro další poznání vesmíru. Zda se podaří všechny otázky v dohledné době rozklíčovat, si budeme muset počkat.

O tajemných signálech z hlubin vesmíru informovala agentura Reuters s odkazem na odborný článek časopisu Astrophysical Journal Letters. Čtěte také: Tajemné radiové záblesky přibývají. Odborníci zatím nedokáží říct, co je způsobuje.

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je první fúzní elektrárna, která je schopna vyrábět čistou elektřinu

Dům a zahrada

Je čas na sprchu a citron. Zbavte pokojové rostliny prachu a vraťte listům lesk

Cestování

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě vládne klid a pohoda

Zavřít reklamu