Tým britských vědců objevil způsob, jak pomocí kmenových buněk opravit zkažené zuby

Vědci objevili zvláštní gen, který dokáže regenerovat zuby
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
15. srpna 2019 13:02 / Internet
  0   0
Takzvané kmenové buňky jsou budoucností moderní medicíny. Díky nim totiž vědci dokáží nahradit buňky nejrůznějších tkání v lidském těle. Tým britských vědců nyní objevil gen, který dokáže opravit poškozené zuby.

Dlouhé a často bolestivé návštěvy u zubaře se možná blíží ke konci. Tým britských výzkumníků totiž objevil gen, který dokáže opravit poškozené zuby. Jejich objev tak může znamenat revoluci v zubní medicíně.

Vědci využili takzvané mezenchymální kmenové buňky, které se významně podílí na opravě hmoty, jenž tvoří zuby. V rámci výzkumu vědci udělali první zkoušky na myších, které dopadly velmi nadějně.

K tvorbě zuboviny totiž podle vědců výrazně přispívá gen s názvem Dlk1, který dokáže také urychlovat regeneraci zubů. V případě, že bude vše fungovat jako u myší, mohly by se díky tomuto genu dát opravovat kazem poškozené zuby.

„Kmenové buňky jsou nesmírně důležité. V budoucnosti by se daly využít, aby v laboratořích regenerovaly tkáně poškozené nebo zničené. Proto je zásadní pochopit, jak fungují,“ uvedla hlavní autorka práce, profesorka Bing Huová.

Přestože od laboratorních testů na myších je stále daleká cesta k profesionálnímu využití v medicíně, jedná se o opravdu velký přelom, který by mohl mít obří dopad na budoucí pacienty zubařských ordinací. Dále čtěte: Vědci zjistili, že naši předci měli těla plná parazitů.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu