Je libo e-cigaretku? Tak zadržte, aktuální studie odhalila znepokojivá zdravotní rizika
A tak je tedy na stole otázka, zda jsou elektronické cigarety bezpečnější než klasické. Anebo je lépe se jim obloukem vyhnout? Ze studie nedávno publikované v časopise Radiology nyní vyplývá, že takzvané „vapování“ ovlivňuje dočasně funkci cév, a to i u zdravých lidí. Magnetická rezonance například ukázala už po jednom použití změnu toku krve ve stehenní tepně. Po několika minutách se však všechno prý zase vrátí do původního stavu.
Studií s nelichotivými výsledky je už víc
Pravdou je, že tato studie je zatím nejnovějším příspěvkem k výzkumům sledujících vliv e-cigaret na lidské zdraví. Odborníci proto upozorňují, že zkoumání jejich dopadů je v raném stádiu. Nejčastěji se dosud uskutečňovalo v laboratořích nebo na zvířatech.
Vědci, kteří se výzkumem této oblasti zabývají, nedokázali specifikovat, která z chemikálií má na svědomí uvedené negativní změny, jež pozorovali a popsali. Rozhodně je však pode nich třeba v průzkumu pokračovat a nemávat nad výsledky rukou. Autor výzkumu, profesor radiologie a biofyziky na Pensylvánské univerzitě, Felix W. Wehrli, poukazuje na možné fatální následky zejména u lidí, kteří elektronickou cigaretu používají pravidelně. Připouští možnost, že by se u nich stav do normálu už nemusel vrátit.
Jeho tým přitom zpozoroval na testovaných změny, které předcházejí rozvoji kardiovaskulárních nemocí, mezi nimi například aterosklerózy. Vědci si tohoto jevu všimli hned u 31 lidí, kteří nikdy nekouřili běžné ani elektronické cigarety, uvedla v této souvislosti CNN.
Riziko za trochu míň škodlivé kouření?
Pro fanoušky elektronických cigaret je to bohužel rána. V krátké době jde už o druhou studii (ta předchozí byla zveřejněná letos v květnu), která poukazuje na možná rizika. Čím víc spotřeba e-cigaret stoupá, tím víc také roste počet důkazů o jejich potenciální škodlivosti, tvrdí autoři výzkumu z Massachusettské univerzity.
V tomto případě odhalila, že aromatizující přísady e-cigaret mohou mít toxické účinky. Ty mají za následek snížení životaschopnosti buněk a naopak zvýšené riziko zánětu.
Kromě škodlivých účinků nikotinu mohou přísady (e-cigaret) ohrožovat také i funkci cév.
Důsledky se mohou projevit až po letech
„Nikdo neví, co s lidskými plícemi udělá vdechování aerosolizovaného propylenglykolu a glycerinu. Je to experiment. Výsledky uvidíme až po letech,“ prohlásil letos v červenci Robert Jackler, zakladatel Standfordského výzkumu dopadu reklamy na tabák. „Ochucující látky v potravinách mohou být zachyceny ve střevech, ale není jasné, co se stane, pokud je budeme dlouhodobě vdechovat. Vapování je podle všeho sice bezpečnější než kouření normálních cigaret, neznamená to ale, že je bezpečné,“ dodal Jackler.
A jeho slovům dodala na vážnosti zpráva, která informovala o více než desítce teenagerů z různých států amerického Středozápadu, kteří byli letos počátkem srpna hospitalizováni kvůli problémům s plícemi. Podle Fox News všichni tito kuřáci elektronických cigaret trpěli podobnými symptomy: dušností, bolestmi na hrudi, kašlem a nevolnostmi.
Některá města v USA proto začala uvažovat o zákazu e-cigaret. Velmi blízko k tomu má například San Francisco. Zákaz by měl prý platit do doby, než bude jasné, jaký skutečný vliv na zdraví elektronické cigarety mají. Čtěte také: Jak odhalit srdeční selhávání včas? Nepodceňujte první příznaky