Diamanty z hlubin vědcům prozradily, že uvnitř Země se ukrývá více než čtyři miliardy let staré tajemství

 Země a Příroda 
16. srpna 2019 19:05 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Diamanty z nitra Země dokazují přítomnost obrovského podzemního rezervoáru magmatu Internet
Vědci zkoumali diamanty, které pocházejí z hlubinného geologického průzkumu, a došli k překvapivému závěru. Složení diamantů totiž prozradilo, že uvnitř naší planety se skutečně ukrývá obrovský rezervoár původního magmatu, jehož přítomnost vědci dříve pouze předpokládali.

Skupina vědců zkoumala drobné diamanty, které byly vyzvednuty vulkanickou činností z velkých hloubek naší planety. Složení těchto diamantů prozradilo, že v nitru naší planety se ukrývá po miliardy let obrovský rezervoár žhavého magmatu, jež pochází ještě z dob, kdy vznikala naše planeta.

O přítomnosti a umístění tohoto rezervoáru se dlouhé roky vědci dohadovali. Nyní podle složení diamantů vědci tuší, kde se nejstarší materiál naší planety nachází. 

„Diamanty jsou nejtvrdší a nejodolnější známá přírodní látka, takže slouží jako perfektní časová kapsle, která nám poskytuje pohled do nitra Země,“ uvedla geochemička Suzette Timmerman z Australské národní univerzity.

Diamanty, které byly vytvořeny během magmatických erupcí, se výrazně liší od diamantů, které bývají nalezeny na povrchu. Tyto drahokamy jsou pro vědce jediný kontakt s nitrem naší planety.

Vědci vycházeli z myšlenky, která byla navržena již v 80. letech, kdy geologové zaznamenali, že některá sopečná láva měla neobvykle vysoký poměr izotopu helia 3 k heliu 4. Tento poměr byl ve srovnání se všemi ostatními materiály na zemském povrchu pozoruhodně podobný poměru extrémně starých meteoritů, které narazily do Země. 

To vedlo vědce k názoru, že možná tato láva pochází z izolovaného chemického rezervoáru hluboko v naší planetě, který se od vzniku Země výrazně nezměnil. Při analýze 24 diamantů nalezených v brazilském regionu Juína vědci našli mikroskopický důkaz, že takový prvotní rezervoár skutečně hluboko v Zemi existuje.

Tyto diamanty totiž obsahují uvězněné zbytky plynného helia z doby, kdy Země byla velmi mladá, takže musely pocházet ze starobylého rezervoáru, jenž se nachází někde pod místem, kde tyto diamanty vznikly. Dále čtěte: Diamanty jsou věčné. A tato rostlina vám je pomůže najít.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve