Krátký život největšího motýla světa. Proč po týdnu života umírá?

 Země a Příroda 
13. srpna 2019 10:35 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Celou plochu křídel má atlas velký až 400 cm2 velkou Shutterstock
Atlas velký (Attacus atlas) je motýl s největší plochou křídel na světě. Mezi největší motýly světa patří i díky rozpětí křídel 25 – 30 cm. V jeho domovině se mu říká „motýl s hadí hlavou“, pravděpodobně podle zakončení předních křídel, jejichž špička připomíná hada.

Tento krásný motýl však žije jen 1 – 2 týdny a pak uhyne.

Něco o něm

Atlas velký (Attacus atlas) je motýl z čeledi martináčovitých (Saturniidae). Jeho domovem jsou tropické a subtropické lesy jihovýchodní Asie. Jméno vzniklo buď v souvislosti s jeho kresbami na křídlech (připomínají svět), nebo po obrovi z řecké mytologie (Atlasovi).

Celou plochu křídel má až 400 cm2 velkou. Díky této obrovské ploše je někdy právě on považován za největšího motýla na světě. Samičky jsou o poznání větší a těžší než samečci.

V Indii se motýli chovají hlavně pro hedvábí. Jejich vlákno se nazývá fagara, je odolné, má hnědou barvu a je podobné vlně. Produkce jejich hedvábí je však o poznání menší než u bource morušového.

Krátký život motýla

Samička naklade až 400 vajíček. Líhnutí motýla trvá přibližně půl roku, housenka se vyklube během 1 - 2 týdnů. Zhruba 2 měsíce se housenky jen krmí a rostou, mohou vyrůst až do délky 11,5 a šířky 2,5 cm. Poté plete 7 – 8 cm dlouhý kokon, který je k větvičce přilepen pomocí hedvábí. Zde se housenka vyvíjí asi čtyři týdny.

Nakonec z kukly vylétá hotový motýl. Po vylíhnutí jsou však motýli slabí. Dospělí jedinci nemají plně vyvinuté ústrojí k přijímání potravy, proto vůbec nejedí a žijí jen z tukových zásob vytvořených během larvální fáze. Kvůli tomu žijí pouze jeden až dva týdny, během nichž je jejich hlavním úkolem najít si partnera a spářit se.

Sameček se od samiček odlišuje menší velikostí, zúženými křídly a většími a huňatějšími tykadly. Po oplodnění samička naklade vajíčka na spodní stranu listu hostitelské rostliny a koloběh jejich života se opakuje. Dále čtěte: Záplavy ve světě: Kde přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst?.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...