Krátký život největšího motýla světa. Proč po týdnu života umírá?

Celou plochu křídel má atlas velký až 400 cm2 velkou
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Země a Příroda 
13. srpna 2019 10:35 / Shutterstock
  0   0
Atlas velký (Attacus atlas) je motýl s největší plochou křídel na světě. Mezi největší motýly světa patří i díky rozpětí křídel 25 – 30 cm. V jeho domovině se mu říká „motýl s hadí hlavou“, pravděpodobně podle zakončení předních křídel, jejichž špička připomíná hada.

Tento krásný motýl však žije jen 1 – 2 týdny a pak uhyne.

Něco o něm

Atlas velký (Attacus atlas) je motýl z čeledi martináčovitých (Saturniidae). Jeho domovem jsou tropické a subtropické lesy jihovýchodní Asie. Jméno vzniklo buď v souvislosti s jeho kresbami na křídlech (připomínají svět), nebo po obrovi z řecké mytologie (Atlasovi).

Celou plochu křídel má až 400 cm2 velkou. Díky této obrovské ploše je někdy právě on považován za největšího motýla na světě. Samičky jsou o poznání větší a těžší než samečci.

V Indii se motýli chovají hlavně pro hedvábí. Jejich vlákno se nazývá fagara, je odolné, má hnědou barvu a je podobné vlně. Produkce jejich hedvábí je však o poznání menší než u bource morušového.

Krátký život motýla

Samička naklade až 400 vajíček. Líhnutí motýla trvá přibližně půl roku, housenka se vyklube během 1 - 2 týdnů. Zhruba 2 měsíce se housenky jen krmí a rostou, mohou vyrůst až do délky 11,5 a šířky 2,5 cm. Poté plete 7 – 8 cm dlouhý kokon, který je k větvičce přilepen pomocí hedvábí. Zde se housenka vyvíjí asi čtyři týdny.

Nakonec z kukly vylétá hotový motýl. Po vylíhnutí jsou však motýli slabí. Dospělí jedinci nemají plně vyvinuté ústrojí k přijímání potravy, proto vůbec nejedí a žijí jen z tukových zásob vytvořených během larvální fáze. Kvůli tomu žijí pouze jeden až dva týdny, během nichž je jejich hlavním úkolem najít si partnera a spářit se.

Sameček se od samiček odlišuje menší velikostí, zúženými křídly a většími a huňatějšími tykadly. Po oplodnění samička naklade vajíčka na spodní stranu listu hostitelské rostliny a koloběh jejich života se opakuje. Dále čtěte: Záplavy ve světě: Kde přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst?.

Blanka Štiková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu