Věděli jste, že existuje pavouk, který si ho po spáření se samičkou ukousne?

 Země a Příroda 
15. srpna 2019 06:29 / Blanka Štiková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Samečkův pohlavní orgán se uvolní a zůstane v samičce při 75 až 80 % spárování pavouků Shutterstock
O tom, že samičky některých druhů pavouků svého samečka někdy pozřou, již nejspíše každý slyšel. Ale existuje ještě bizarnější pavouk.

Samečci pavouka nazývaného čelistnatka ozdobná si po pohlavním aktu sami ukousnou svůj pohlavní orgán.

Kde čelistnatku najdete

Čelistnatka ozdobná neboli Herennia multipuncta žije v tropických částech jižní Asie, a to hlavně v Indii, Malajsii, Číně a Nové Guineji. Samečci těchto pavouků jsou o polovinu menší než samičky. Nejzajímavější je však průběh jejich pohlavního aktu.

Jak vypadá takové podivné rozmnožování končící pro jednoho bez pohlavního orgánu?

Podobně, jako ostatní pavouci, používá samec tohoto druhu své pedipalpy (specifické přední končetiny klepítkatců) ke vložení spermatu do samičky. Samečkův pohlavní orgán se v samičce při aktu uvolní a sameček tak přijde o jeho část, ta zůstane v samičce. Zbytek orgánu si sám ukousne, čímž se stane navždy sterilním. Samička oproti tomu může mít sex, kolikrát chce.

Proč to vlastně ti pavouci dělají?

Samečkův pohlavní orgán se uvolní a zůstane v samičce při 75 až 80 % spárování pavouků. Předpokládá se, že oddělení kopulačních orgánů může fungovat jako jakási zátka, která zabrání úniku spermií ze samičky.

Aby vědci přišli na to, jaké to má celé vlastně význam, zkoumali v nedávném výzkumu 60 párů těchto pavouků. “Sameček pavouka má pouze jednu možnost stát se otcem. A tak chce mít jistotu, že právě on jím skutečně bude. Svůj pohlavní orgán proto částečně v samičce ponechá jako takovou pojistku nebo špunt. Tím zajistí, že právě on bude jediným otcem,“ vysvětluje sexuální život pavouků profesor Majaz Kunter ze Slovinské akademie věd. 

Zbytek orgánu je mu pak už k ničemu, tak se ho zbaví. “Předejde tím zároveň například infekcím. Bez pohlavních orgánů se také sameček stává lepším a agresivnějším bojovníkem,“ dodává profesor Kunter. Dále čtěte: Záplavy ve světě: Kde přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst?.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu