Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

 Věda a Výzkum 
24. srpna 2019 08:12 / Terezie Zamlynová
  3
📷
5 fotografií v galerii
Pulsní graf a jeho křivka ukazuje smrt Depositphotos
Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Můžete zajít třeba k vědmě nebo ke kartářce. Lékař to může možná tušit, ale nelze čekat, pokud nejde o akutní stav, že vám takovou prognózu prozradí. Další možností je udělat si test kondice. Na jeho základě se dá prý též odvodit, jak dlouhý život vás ještě čeká.

Věděli jste, že cvik s výzvou: Zkřižte nohy, posaďte se na zem a pokuste se opět postavit bez pomoci rukou či kolen, vznikl za účelem předvídání úmrtnosti u lidí středního a staršího věku? Když ho vyzkoušíte, zjistíte, že není vůbec jednoduchý, takže možná připustíte, že na tom něco asi bude. Než se případně začnete obávat o svoji budoucnost, přečtěte si i řádky níže.

Otcem myšlenky tohoto testu byl brazilský lékař Claudio Gil Araúj se svým týmem, s kterým se věnuje výzkumu v oblasti cvičení a sportovní medicíny. Poprvé byla tato teorie představena veřejnosti v Evropském časopisu kardiovaskulární prevence (European Journal of Cardiovascular Prevention) před sedmi lety.

Testovalo se přes 2000 lidí

Víme tedy už, že je třeba, aby testovaná osoba ve stoji překřížila nohy a snížila se na podlahu do sedu - bez pomoci rukou, kolen, ramen nebo boků. Pokud zvládne ze sedu na podlaze se i postavit, opět bez pomoci zmíněných tělesných partií, získává plný počet bodů, což je deset. Za každou výpomoc zakázaným kloubem nebo končetinou se jeden bod strhává.

Vědci zkoumali 2 002 dospělých ve věku od 51 do 80 let, a poté je sledovali až do úmrtí daného účastníka nebo do uzavření studie, čili v mediánu 6,3 roku. Za tu dobu zemřelo 159 lidí – a pouze dva z nich měli plné skóre 10 bodů. Riziko úmrtí účastníků s nejnižším skóre 0 – 3 bylo pětkrát až šestkrát vyšší než u těch s 10 body.

Čím to je? Odborníci mají jasno v tom, že aerobní kondice je propojená s mírou přežití. Zmiňovaná studie však ukazuje, že udržovat vysokou úroveň tělesné flexibility, svalové síly, koordinace a poměru výkonu k tělesné hmotnosti se hodí nejen k vykonávání běžných denních činností, ale má skutečně i příznivý vliv na délku života.

Ukazatelé naznačují, ale nelze je brát jako dogma

Test je tedy dobrým ukazatelem jak síly nohou a celého svalového korzetu, ale též umění udržet rovnováhu. V praxi to pak vypadá tak, že starší dospělí jedinci, kteří mají dostatečnou svalovou sílu a pružnost, upadnou s podstatně nižší pravděpodobností než jejich vrstevníci, kteří tuto sílu a kondici nemají.

Naštěstí se zdraví člověka a délka života obecně netýká jen schopnosti udělat test na sedání a zvedání. Tak jednoduché to není, existuje ještě řada dalších faktorů.

Takže - jestliže jste právě zjistili, že test nezvládnete, nezoufejte nad tím, jak moc se vám dny života krátí. Může se totiž taky stát, že důvodem neúspěchu v testu je artritida nebo problémy se středním uchem (rovnováha). Dobrou zprávou je, že pravidelným trénováním, můžete dosáhnout nakonec i na maximum bodů – čímž tedy i nepříznivou prognózu lze značně zvrátit k lepšímu.

Berte to zkrátka tak, že testovací cvičení slouží pouze jako jedna metoda screeningu úbytku svalové hmoty u jednotlivce v procesu stárnutí (říká se tomu sarkopenie). Jestliže je zřejmý úbytek svaloviny, bude takový jedinec trpět i dalšími zdravotními potížemi s tím spojenými, s problémy pohyblivosti a tudíž i nižší kvalitou života.  

Existují i další metody, jak blízkost úmrtí odhadnout

Závěrem nutno dodat, že současní lékaři mají k měření zdravotního stavu a délky života poměrně značný počet screeningových nástrojů.

Za zmínku stojí i fakt, že budoucí délku života dokáže prý nastínit i rychlost chůze. Čím rychleji člověk chodí i v pokročilejším věku, tím víc je mu podle některých odborných teorií smrt vzdálená. Ten, kdo chodí přirozeně rychlostí 3 km za hodinu nebo i rychleji, má tedy údajně v příštích 10 letech mnohem menší pravděpodobnost úmrtí. Čtěte také: Španělský vědec chce spojit prase a člověka jakožto zdroj nových orgánů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím