Záhada lidského žaludku. Proč nám nebezpečná kyselina, která rozleptá i kovy, neublíží?

Věděli jste, že žaludeční šťávy se skládají z chloridu draselného, chloridu sodného a kyseliny chlorovodíkové?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
22. července 2018 10:52 / Shutterstock
  0   0
Lidské tělo nepřestane nikdy udivovat. Je doslova ohromující, že náš žaludek obsahuje kyselinu, která dokáže zlikvidovat i silný kov, ale která nám přitom neublíží.

Naše žaludeční šťávy se totiž skládají z chloridu draselného, chloridu sodného a kyseliny chlorovodíkové. Jak je to vůbec možné?

Acidita (síla) kyseliny se měří pomocí stupnice pH, která má 14 stupňů. Stupeň 0 přitom znamená nejkyselejší, a tedy nejagresivnější. Acidita žaludeční kyseliny se pohybuje mezi 1. a 3. stupněm, takže je zhruba stejně agresivní jako akumulátorová kyselina, která zaručeně rozežere vše, na co ukápne.

Co tedy kyselině brání v tom, aby nám rozleptala žaludek? Vděčni můžeme být epitelovým buňkám. Ty totiž produkují sliz ve formě bikarbonátu, který pokrývá vnitřní povrch žaludku a dokáže kyselinu neutralizovat.

Vrstva tohoto slizu tvoří neprostupnou bariéru. Tyto systémy ale nefungují vždycky dokonale. Někteří lidé totiž bojují se žaludečními problémy, resp. s nadměrným vylučováním kyseliny. Epitelové buňky pak nestačí produkovat ochranné látky, a dochází tak k poškození sliznice, tedy ke vzniku žaludečních vředů. Ty se mohou objevit i při dlouhodobém nepřijímání potravy, kdy nadbytek stále se tvořící kyseliny poškodí žaludeční sliznici. O tom, jak mezi sebou komunikují lidské buňky, se dočtete v jiném článku.

Z těchto důvodů také lékaři nedoporučují tzv. léčbu hladovkou nebo jiné dlouhodobě drastické diety. I ty mohou být totiž příčinou vzniku žaludečních vředů.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu