Rodí se přelomová pomůcka pro všechny houbaře

Některé houby bývají zaměnitelné, ale na takové žádné aplikace opravdu nepotřebujeme
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
17. července 2018 12:23 / Shutterstock
  0   0
Rostou! Jakmile se někde ve zprávách objeví toto kouzelné slůvko, vyrazí do lesů davy houbařů. Ostatně o tom, že u nás je houbaření téměř národním sportem, svědčí i to, že se v našich lesích každoročně nasbírá asi 30 tisíc tun hub.

Houbaření má však, jak víme, i svá úskalí. Ne všechny houby jsou jedlé, některé druhy jsou dokonce smrtelně jedovaté a o otravy od lehčích až po ty nejtěžší nebývá nouze. Mnozí houbaři totiž seberou i houby, které neznají nebo si jedlé druhy spletou s těmi jedovatými. Vzhledem k tomu, že hub je asi 120 tisíc druhů na tom není zase nic tak divného.

Ale zdá se, že by nám, amatérským houbařům, mohl v budoucnu pomoci počítačový systém, který dokáže z fotografií rozpoznat tisíce druhů rostlin a také hub. Program vyvinuli na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). I když už nyní existuje na rozeznávání hub několik aplikací do mobilních telefonů, vyvinutý program by měl být o třídu lepší. Je totiž v určování rostlin často přesnější než odborníci.

„Program používá tzv. hluboké neuronové sítě, což je model, který obsahuje velké množství jednoduchých výpočtů a který se z množství obrázků snaží paramenty nastavit tak, aby co nejlépe odpovídaly jednotlivým třídám rostlin,“ říká Milan Šulc z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, který je jedním z autorů programu. 

ČVUT zatím přípravu aplikace nechystá. Vědce totiž zajímá výzkum hlavně z hlediska strojového učení a počítačového vidění. Chtějí ale své znalosti poskytnout dál a už nyní jsou ve spojení s lidmi, kteří by případnou aplikaci vyvinout mohli. Seznamte se s největší houbou na světě.

S přihlédnutím k tomu, že dnes už si většina populace včetně seniorů bez chytrého telefonu neumí život představit, mohla by aplikace vyvinutá na základě tohoto programu ušetřit mnoho lidí před nebezpečím otravy jedovatými houbami.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu