Vědci zjistili další části životního příběhu zmrzlé mumie z hor jménem Ötzi

Ledový muž Ötzi byl objeven v horách
 Věda a Výzkum 
16. července 2018 10:10 / Internet
  0   0
Experti zkoumali mumii, která byla objvena v horách, a podařilo se jim zjistit důležité poznatky ohledně způsobu žitvota tohoto ledovcového muže. V jeho žaludku byly objeveny zbytky potravy, které vědci analyzovali a zjistili, co dávní lidé jedli.

Zmrzlá mumie muže byla objevena dvojicí turistů v oblasti Ötztalských Alp na rakousko-italské hranici v roce 1991. Podle tohoto místa byla také mumie pojmenována a od té doby se jí říká ledovcový muž Ötzi.

Postupem času se stala důležitá pro vědecký výzkum a prozradila již mnohé o způsobu života těchto dávných lidí. Představuje totiž dosud nestarší známou přirozenou lidskou mumii, která nabízí jedinečný pohled na Evropana z doby měděné.

Nyní vědci zveřejnili další poznatky. Zjistili, že Ötzi jedl krátce před svou smrtí tuk z kozoroha, maso z jelena, semena obilí a také kapradinu. Obsah tuku celého menu byl až 50 procent, což je o 10 procent více, než kolik obsahuje naše dnešní strava.

"Pokud vezmete v úvahu, na jak vysokých místech ten muž lovil, pak je zřejmé, že potřeboval takový druh stravy. Musel mít dostatek energie," vysvětluje doktor Frank Maixner z Výzkumného ústavu v italském Bolzanu. Podle Maixnera je pravděpodobné, že v tak krutém prostředí mu tuk lidem zajišťoval přežití. 

Ötzi žil v období doby bronzové mezi roky 3400 až 3100 před našim letopočtem. Podle vědců zemřel ve věku asi pětačtyřiceti let a příčinou smrti bylo pravděpodobně vykrvácení. Pravěký muž měl totiž v ramenu úlomek šípu. Spolu s mumií nalezli turisté také zbytky oděvu, bot a výbavy. Jeho tělo a předměty jsou vystaveny v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu. Dále čtěte: (Před 150 lety byl v Egyptě objeven prázdný sarkofág. Vědci nyní zjistili, že ukrývá mumii).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu