Neuvěřitelné rekordy. Co je pro člověka nebezpečný extrém, není ve zvířecí říši nic neobvyklého

 Země a Příroda 
19. července 2018 10:10 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Při volném potápění dosahují potápěči hloubek do 220 metrů Depositphotos
Léto a dovolené jsou v plném proudu a mnozí se vydávají na cestu k nejrůznějším světovým mořím a oceánům. Někteří na březích jenom lenoší, ale někteří nakukují do podvodního světa s maskou a šnorchlem. A někteří se s láhvemi se vzduchem noří do hlubin. Ale znáte nejlepší potápěče ze světa zvířat?

Je známo, že člověk se moc hluboko pod hladinu nedostane. Většina ponorů amatérských potápěčů s plicní automatikou a stlačeným vzduchem končí na hranici přibližně 50 metrů. Při volném potápění se trénovaní profesionálové dostanou do hloubek od 100 do 220 metrů. Záleží na disciplíně, kterých je ve volném potápění několik. A s přístrojem se dostal člověk zatím nejhlouběji na hranici 332 metrů. Je však třeba říci, že návrat z této hloubky pak trval téměř 15 hodin, aby se předešlo následkům kesonové nemoci.

Ale co je pro člověka nebezpečný extrém, není ve zvířecí říši nic neobvyklého. A to se nebavíme o vodních tvorech vybavených žábrami, ale o zvířatech, která dýchají vzduch stejně jako lidé. Podívejme se na některé rekordy.

Že jsou výbornými potápěči tučňáci, asi nikoho nepřekvapí. Při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců se potápí vcelku běžně do stometrových hloubek. V některých případech se však dostávají do hloubek několika set metrů. Absolutního zaznamenaného rekordu dosáhl tučňák císařský a jeho hodnota má 535 metrů.

Mořské želvy tráví většinu svého života ve vodě, a tak není divu, že jim potápění také nedělá velké potíže. Jsou zdokumentovány případy, kdy se kožatka velká potopila až do hloubky kolem 1 300 metrů.

Že se výborně potápějí všichni kytovci, není také žádné tajemství. Mezi nejlepší potápěče mezi nimi pak patří vorvani. Jejich hlavní potravou jsou hlubokomořští hlavonožci a vorvani se za nimi potápějí do opravdu neuvěřitelných hloubek. Rekordní ověřený údaj má hodnotu 2 250 metrů a trval přibližně 90 minut. Absolutní rekord v hloubce ponoru pak drží jeho příbuzný, vorvaňovec zobatý. Tomu vědci u pobřeží Kalifornie změřili hloubku ponoru na 2 990 metrů a pod vodou vydržel téměř 140 minut. To jsou však hodnoty spíše výjimečné. Obvykle se vorvani a vorvaňovci potápějí do hloubek okolo 500 metrů a pod vodou stráví okolo 30 minut. S tvorem, který drží letecký rekord, se seznámíte v tomto článku.

A víte, jak dlouho vydrží pod vodou bez nadechnutí člověk? V disciplíně “statická apnoe”, kdy soutěžící splývá na hladině obličejem otočeným ke dnu, je nejlepším výkonem opravdu úctyhodných 11 minut a 35 vteřin na jeden nádech!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Topmodelka Petra Němcová učí svého tříletého syna meditovat a zakazuje mu sladké

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...