Jak funguje lidský mozek v současných vedrech? Budete překvapeni

Teplo významně ovlivňuje fungování našeho mozku
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
21. července 2018 10:37 / Ddepositphotos
  0   0
Také máte pocit, že se vám v současném letním vedru hůř přemýšlí a že se hůře rozhodujete? Nebudete daleko od pravdy. Nejnovější studie vědců z Harvardovy univerzity prokázala, že nejde jen o pocit.

Když vědci porovnali výsledky studentů, kteří měli na kolejích během vlny veder klimatizaci a těch, kteří měli neklimatizované pokoje, zjistili, že výkon „klimatizovaných" studentů byl o více než 13 % lepší než těch, kteří testy vyplňovali ve vedru. Nejenže studenti ve vychlazené místnosti byli při vyplňování testů o dost rychlejší, ale měli i lepší skóre.

Studie probíhala v průběhu dvanácti po sobě jdoucích dnů. Pět dní z toho bylo v místnostech vedro. Každý den přitom všichni studenti vyplňovali dva testy. Podle vedoucího studie Joseho Guillerma Cedeňo-Laurenta jde o důkaz, že s vyššími teplotami je spojena řada rizik, které si zatím neuvědomujeme. A vlny veder jsou stále častější.

To, že okolní teplo ovlivňuje výkon mozku, potvrdilo několik studií už v minulosti. Jedna z nich v roce 2012 v USA zkoumala, kolik chyb dobrovolníci udělají a najdou v psaném textu při teplotách 19 °C a 25 °C. Test dopadl jednoznačně. Při nižší teplotě udělali lidé v textu výrazně méně chyb než v teple. Vědci dokázali, že muži mají větší mozek než ženy. Znamená to však, že jsou muži chytřejší?

Teplo ovšem ovlivňuje nejen výkonnost mozku, ale i náladu. Podle studie Michiganské univerzity z roku 2004 lidé, kteří strávili venku během teplého slunného dne alespoň 30 minut, měli lepší náladu a byli méně ve stresu. V případě teplot nad 30 stupňů ovšem nastává opačný proces.

Podkožní cévy se rozšiřují, jsou aktivovány potní žlázy a tělo se snaží ochlazovat. Kvůli tomu se dostává méně krve do mozku. To má negativní vliv především na frontální lalok, tedy tu část mozku, která kontroluje emoce a impulzivitu. Není pak divu, že se v té chvíli snadno naštvete.

To jsou důvody, proč jsou v horku lidé často neurvalí, vystresovaní a agresivní. Krev ovšem chybí i dalším orgánům. Například srdce musí kvůli sníženému zásobování krví rychleji pumpovat, aby stačilo okysličit všechny buňky v těle. Proto se pak v letních vedrech cítíme víc unaveni a jsme méně výkonní. 

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu