Fobie a noční můry, které mohou klidně potkat i vás

Arachnofobie, tedy abnormální strach z pavouků, patří mezi fobie známé a poměrně hodně rozšířené
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
11. července 2018 11:48 / Shutterstock
  0   0
Lidé trpí nejrůznějšími fobiemi. Můžete mít strach z výšek, létání, otevřených prostor, ale také třeba ze zubaře. Některé fobie jsou tak zvláštní, že jste o nich možná ani neslyšeli.

Ovšem arachnofobie, tedy abnormální strach z pavouků, patří mezi fobie známé a poměrně hodně rozšířené. Je tak rozšířená, že někteří vědci dokonce tvrdí, že může souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou totiž s lidmi od samého začátku vývoje a odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje ani tak jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.

Jsou ovšem pavouci, kteří by dokázali vyděsit i jedince, který zmíněnou fobií netrpí. Potkat totiž sklípkana největšího může být opravdu stresující zážitek. Tento druh patří mezi rekordmany mezi pavouky, dosahuje v rozpětí nohou až 30 centimetrů a samotné tělo měří až 12 centimetrů. Patří i mezi nejtěžší pavouky na světě, když může ve výjimečných případech dosáhnout váhy téměř čtvrt kila. Navíc patří mezi jedovaté druhy a je vybaven párem tesáků dosahujících až 20 milimetrů.

I když jeho kousnutí není život ohrožující a pavouk si svůj jed uschovává spíše na lov kořisti než na obranu, může být setkání s ním i tak bolestivé. Tento druh se totiž brání vyčesáváním žahavých chloupků ze zadečku a ty, pokud zasáhnou oči nebo sliznici, dokáží vyvolat intenzivní až několikadenní svědění a nepříjemnou bolest. Více o pavoucích se můžete dočíst v tomto článku.

Pro našince je výhodou, že jej v našich luzích a hájích nepotkáte. Jeho domovem je Jižní Amerika, zejména Surinam, Guyana a pralesy severní Brazílie a jižní Venezuely. Jeho obvyklou kořistí jsou žížaly, hmyz a žáby, dokáže však ulovit i menší druhy ptáků a hlodavců.

A pokud jsme v úvodu zmiňovali nejrůznější fobie, pak mnohé jsou opravdu hodně zvláštní. Copak takovou venustrafobii, tedy strach z krásných žen ještě my muži dokážeme pochopit, protože následky takového setkání mohou být skutečně stresující. Ale slyšeli jste už o zytofobii? To je opravdová noční můra, zvláště pro nás Čechy. Znamená totiž chorobný strach z piva!

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucí britské stíhačky budou mít přelomový digitální systém, který paradoxně otestuje cestovní...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu