Zvířecí meteorologové. Počasí předpoví i bez počítačů. A přesněji

Rosnička je, navzdory tradicím, velmi špatný meteorolog
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. července 2018 12:06 / Depositphotos
  0   0
Zejména poslední dobou se našim, ale ani zahraničním meteorologům nějak nedaří. Předpovědi jsou mnohdy na hony vzdálené realitě. Některá zvířata či hmyz jsou na tom s přesností předpovědí výrazně lépe.

Některá zvířata opravdu dokáží reagovat na náhlé změny počasí nebo přírodní katastrofy. Před ničivou tsunami v Thajsku roku 2004 mnozí očití svědci potvrdili, že bylo v přírodě vidět neobvyklé množství zvířat prchajících od ohroženého pobřeží na vyvýšená místa daleko do vnitrozemí.

Většina odborníků se shodne, že asi nejlepšími meteorology zvířecí říše je hmyz. Dokáže totiž asi nejcitlivěji ze všech živých tvorů reagovat na změny tlaku. Jistě jste si všimli, že před příchodem deště či bouřky je hmyz mimořádně aktivní a otravný. Chce se totiž před příchodem deště co nejvíce nakrmit. A prakticky nikdy se neplete. Jeho zvýšená aktivita předpoví déšť či bouřku téměř s jistotou. 

Toto hmyzí chování má potom vliv i na jiné tvory. Traduje se, že nízko létající vlaštovky signalizují déšť. A je to pravda. Spustí se totiž z oblohy co nejníže, aby se nebývale aktivním hmyzem, který létá kvůli nízkému tlaku nad povrchem země, nakrmily. Podobně se dá spolehnout i na ryby. Mnohé z nich totiž také loví hmyz, který před příchodem deště lítá nízko nad hladinou. Ryby tedy opravdu před příchodem deště skáčou z vody více, než je obvyklé.

I když v našich zeměpisných šířkách je nám tato vědomost vcelku k ničemu, předpovídat bouřku umějí i sloni. Jsou schopni zaznamenat hluboký infrazvuk, kterým se dopředu ohlašuje přicházející bouře, a jejich reakce oznámí její příchod. 

Hezké počasí bez deště zase umí oznámit pavouci. Pokud máte ráno třeba na verandě chaty mnoho zbrusu nových pavučin, tak bude hezky. Pavouci totiž celou noc pilně pracovali na nových pavučinách. Vědí dopředu, že jim je déšť neponičí. O pavučinách, které zahrádkáři rozhodně vidět nechtějí, se dočtete v tomto našem článku.

Překvapivě špatně je však na tom s prognózou počasí symbol meteorologických předpovědí, rosnička zelená. Podle lidové moudrosti má šplhat nahoru v případě, že bude hezky, a zůstávat dole, když má pršet. Podle odborníků se však obecně na žáby coby dobré meteoroložky spoléhat nelze. U vody se například drží v době páření a je jedno, jestli je hezky, nebo prší. V jiném svém životním cyklu se zase stěhují na stromy a opět bez ohledu na počasí.

Jak vidno, živočichové předpovídají změny počasí sice jen na pár hodin dopředu, ale zato opravdu neomylně. Na rozdíl od lidí, kteří mají k dispozici výkonné počítače, satelity a další techniku a pletou se, zvláště poslední dobou, také neomylně.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu