Je úplně mrňavá a přitom patří k nejvzácnějším živočichům světa

 Země a Příroda 
09. července 2018 12:35 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Národní park Death Valley je nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky Shutterstock
Napadlo vás, jaký živočich je na světě nejvzácnější? Podle odborníků je to malá rybka, která se v angličtině nazývá pupfish, a žije v Kalifornii a Death Valley v jeskyni hluboké 130 metrů.

Národní park Death Valley (Údolí smrti)  se nachází na pomezí států Kalifornie (kde najdeme převážnou část) a Nevady a chlubí se několika nej. Jedná se totiž o nejteplejší, nejnižší a zároveň nejsušší místo celých Spojených států.

A aby toho nebylo málo, díky své rozloze, která činí zhruba 13 630 km², se jedná o jeden z největších národních parků USA. Za celý rok teplota v Údolí smrti neklesne pod 5 °C, většinou se drží kolem 15 °C v zimních měsících a 38 °C v létě. Ačkoliv se zdá, že Údolí smrti je velmi nehostinné místo, není to úplně pravda.

V parku žije přes 50 druhů savců, 307 druhů ptáků, 36 druhů plazů a tři druhy obojživelníků. Ze zvířat můžete v Údolí smrti zahlédnout ovce tlustorohé, kojoty, rysy červené, lišky nebo pumy americké. A žije zde i nejvzácnější rybka na světě, pupfish. Rybka patřící do čeledi kaprovitých, která dorůstá jen do velikosti 2 a půl centimetru.

V poušti bylo kdysi několik jezer, která však vyschla a původní voda se udržela jen ve 130 metrů hluboké jeskyni. I v ní teplota vody neustále narůstá a dnes dosahuje 36° Celsia. Ještě v roce 1970 tam bylo napočítáno 700 těchto rybek, dnes jich je podle servisního centra tamějšího národního parku pouze 92. Právě následkem zvyšování teploty vody je úbytek vhodné potravy. Rybky jsou tak zřejmě odsouzeny k vyhynutí. O jiném, velmi vzácném druhu ryb, jsme psali před časem

Vědci z Kalifornské univerzity zavedli do jeskyně optické kabely s řadou senzorů a sledují tak změny v prostředí. Zárověň vyrobili speciální umělou líheň, ve které by se měla populace těchto vzácných rybek rozmnožit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy