Oblast 51 své tajemství neodhalila. Kvůli recesi na internetu však mohlo jít o život tisícům lidí

 Záhady a tajemství 
24. září 2019 07:30 / Terezie Zamlynová
  3   1
📷
3 fotografie v galerii
Oblast 51 v nevadské poušti je lákadlem pro záhadology Depositphotos
Začalo to jako vtip, ale hrozilo to pořádným průšvihem. Už v srpnu proto panovalo napětí, jak to dopadne, protože do amerického vojenského komplexu známého jako Oblast 51 chtěly vtrhnout tisíce lidí. V minulém týdnu však bublina splaskla. Na místo dorazila jen zhruba stovka zvědavců, která se domnívala, že odhalí ukryté mimozemšťany.

Americké vládě tato akce zcela očividně připravila horké chvilky, protože původně se k účasti na tomto druhu veřejného protestu přihlásily 2 miliony lidí z celého světa.

Jsou na přísně střežené americké základně v Oblasti 51 mimozemšťané? Můžeme je vidět? Nebo ještě lépe - můžeme je osvobodit? To byly otázky, které se několik dlouhých měsíců honily hlavou mnoha uživatelů internetu.

Vtip brzy přerostl do hrozby

Vše začalo akcí Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us (Zaútočíme na Oblast 51, všechny nás zastavit nemůžou), kterou v červnu založil 21letý student Matty Roberts na sociální síti Facebook. Netrvalo to dlouho a nevinný vtip vyrostl do takových rozměrů, že se ho zalekl sám organizátor a akci počátkem tohoto týdne zrušil. V extrémním případě by totiž šlo o lidské životy.

Nápad ale získával dál popularitu napříč sociálními sítěmi zřejmě i proto, že příznivci konspiračních teorií tvrdí, že americká armáda na základně skrývá mrtvá a možná i živá těla mimozemšťanů a trosky havarovaných kosmických lodí. Podle Pentagonu slouží komplex v Area 51 k testům špionážních letadel a výcviku personálu.

Internet se tím dobře bavil

Zbytek lidí na internetu se mezitím královsky bavil. Vznikaly obrázkové vtipy a obdobné akce, které nabádaly například k útoku na Bermudský trojúhelník. Ovšem obyvatele okolních měst v Nevadě popadl strach. Zvlášť, když v jednom z městeček v okolí žije pouze 54 obyvatel.

Naštěstí facebooková událost nakonec vyústila ve dva festivaly, kterých se minulý čtvrtek zúčastnilo přes 1 500 lidí. Festivaly se konaly v pouštních městečkách Rachel a Hiko, které se nacházejí zhruba dvě hodiny cesty od Las Vegas a několik kilometrů od Oblasti 51.

Opravdu není legrace se tam pohybovat

Pravdou je, že Oblast 51 opravdu podléhá nejpřísnějšímu stupni utajení a její personál by se případnému útoku opravdu nesmál. Zkušenosti, i když pouze s jednotlivci, už zaznamenány byly. Například v letošním lednu odmítl jeden civilista na výzvu zdejší ostrahy zastavit. A protože v ruce držel neurčitý objekt válcovitého typu a nereagoval, vojáci ho nekompromisně zastřelili. Uvedené je to i v oficiální zprávě o incidentu.

Známý je též případ z října roku 2012 kdy se k základně snažila dostat dvanáctičlenná skupina dokumentaristů z televize BBC. Vojáci filmaře zajali a drželi je tři hodiny na mušce svých útočných pušek M16. Veškeré filmařské vybavení jim bylo zabaveno a každý z týmu musel navíc ještě zaplatit pokutu 375 liber. Čtěte také: Dodnes o útocích 11. září 2001 v New Yorku existuje spousta konspiračních teorií.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu