Vědci přišli s metodou, která usvědčí pašeráky nejčastěji nelegálně převážených zvířat na světě

Nezaměnitelným rysem luskounů jsou rohovité, navzájem se překrývající šupiny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
08. července 2018 10:47 / Shutterstock
  0   0
Věděli jste, že pytláctví a pašování zvířat je čtvrtým nejrozšířenějším druhem mezinárodní kriminality? Hned po obchodu s lidmi, se zbraněmi a drogami. Vědci nyní vyvinuli metodu na odhalování pytláků lovících vzácné luskouny.

Vypadají tak trochu jako oživlá smrková šiška. Víte o jaká zvířata se jedná? Ano, jde o luskouny, hmyzožravé savce, kteří žijí hlavně na jihu Afriky a Asie. Žádaní jsou zejména v Číně, a to kvůli masu i šupinám. Nezaměnitelným rysem luskounů jsou totiž rohovité, navzájem se překrývající šupiny, které kryjí záda, boky a ocas. Na krku, břiše a vnitřní straně končetin šupiny chybí.

Luskouni se živí se drobným hmyzem, který polykají vcelku. Jedno z nejstarších zvířat na zemi je ovšem také zvířetem často vyhledávaným pytláky. Na odbyt jde zejména v Číně, kde kilogram masa vyjde na několik tisíc korun. Šupiny používané v čínské medicíně se cení dokonce na miliony.

I bez pytláků hrozí tomuto zvířeti vyhubení a na některých místech se tak už dokonce stalo. Vědecké týmy proto hledají způsoby, jak zastavit obchod a pašování, aby se druh zachoval pro budoucnost. 

Luskouni patří k nejčastěji pašovaným zvířatům na světě. Když jsme u těch nej, znáte nejjedovatější zvířata na světě? Odhaduje se, že denně se jich dostane nelegálně ke spotřebitelům kolem tří set. Britští vědci nyní přišli s jednoduchou metodou, která má pomoci pytláky a pašeráky odhalovat. 

„Potřeli jsme šupiny gelem a poté oskenovali na speciálním přístroji. A získali jsme otisky prstů. Jsme nadšení,“ říká forenzní specialistka Jac Reedová. 

Tento velmi jednoduchý proces pomůže získat důkazy proti lidem, kteří luskouny načerno loví nebo pašují. „Tyto činy se většinou dějí v místech daleko od civilizace, ve velmi odlišných podmínkách a každá metoda je tu dobrá. Takto je možné získat dostatek důkazů vhodných pro soud,“ ujišťuje vědecký pracovník Univerzity v Portsmouthu, Paul Smith.

Věděli jste, že luskouni jsou nejasného evolučního původu? Jejich stáří se odhaduje zhruba na 65 milionů let a představují nejbližší příbuzné šelem. 

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu