Záhadologové z celého světa mají napilno. Rozluští tajemství nejzáhadnější stavby světa?

Působí v místě kolem chrámu jakási neznámá energie?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
12. července 2018 10:11 / Shutterstock
  0   0
Kdo navštívil Barcelonu, jistě nevynechal jeden z nejkrásnějších a zároveň konspiračními teoriemi obklopený chrám Sagrada Familia. Tento zvláštní kostel je jednou z nejzáhadnějších staveb světa. Proč?

Chrám Sagrada Familia byl údajně postaven za tajným účelem a obsahuje symboliku, která dalece přesahuje křesťanství. Co se nám jeho stavitel slavný architekt Antoni Gaudí snažil naznačit?

Katedrála Sagrada Familia se nachází na pobřeží Španělska v Barceloně. V současné době se k ní sjíždějí záhadologové z celého světa. Tajemná stavba totiž hraje významnou roli v nedávno vydaném románu Počátek amerického spisovatele Dana Browna, jehož bestsellery Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni jsou plné překvapivých teorií a historických odkazů. Autor ve svém díle připomíná, že kolem zvláštního kostela se od položení základního kamene v roce 1882 točí řada konspiračních teorií.

Stavba mystického chrámu začíná v roce 1882 podle návrhu španělského architekta Francisca de Paula del Villar y Lozana. Ten o rok později rezignuje a práce převezme Antoni Gaudí, který projektu zasvětí zbytek života. Věnuje se výhradně stavbě katedrály jako by ho jeho dílo nějakým zvláštním způsobem uhranulo. Dne 7. června 1926 jej porazí tramvaj právě ve chvíli, kdy hledí na nedokončenou Sagradu Familiu. Umírá o tři dny později. V okamžiku Gaudího smrti byla dokončena méně, než pouhá čtvrtina stavby. Archeologové řeší další 5000 let starou záhadu. Více čtěte zde.

Gaudí chtěl podle oficiální verze vybudovat poslední velkolepou svatyni křesťanství. Nicméně už dlouhou dobu se spekuluje, že stavba ve skutečnosti nebyla plánována jako kostel, nýbrž jako mystická svatyně vědy a přírody. Těmto teoriím nahrává především podoba chrámu, ve kterém se nacházejí vesmírem inspirované spirálovité sloupy či fasády pokryté různými symboly. Podle některých názorů je dokonce možné, že konstrukce jasně připomíná pokroucené kosti a pojivovou tkáň.

Na to všechno ve své knize upozorňuje i Dan Brown. Ten si kromě toho všímá zdejší bohaté výzdoby. Například na Fasádě Pašijí se vedle Jidášova polibku nachází jakýsi čtverec s 16 číslicemi, jejichž součet v jakékoli řadě dává číslo 33.

Číslo 33 je podle některých názorů skrytou oslavou zednářského uctívání Velkého architekta Všehomíra. To má být všezahrnující božstvo, jehož tajemství se má vyjevit těm, kteří v zednářském bratrstvu dosáhnou třicátého třetího stupně zasvěcení. 

Záhad se ale kolem chrámu Sagrady Familie točí mnohem víc. Chrám není stále dokončen a práce by měly skončit až v roce 2026, tedy 100 let po smrti jejího autora.

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu