Vědci dokázali, že muži mají větší mozek než ženy. Znamená to však, že jsou muži chytřejší?

Studie potvrdila větší velikost mozku u mužů
 Věda a Výzkum 
03. srpna 2017 16:35 / Archiv
  0   0
Zajímavou studií se zabývali vědci z Erazmovy univerzity v Holandsku. Zaměřili se totiž na rozdíl ve velikosti a efektivitě využití lidského mozku v závislosti na pohlaví. Výzkum prokázal větší mozek u mužů, na druhé straně však lepší efektivitu využití mozku u žen.

Mužská populace se ráda chlubí tím, že je chytřejší než jejich drahé polovičky. Nyní vědci přišli se studií, která potvrdila, že muži mají opravdu o 14% větší mozek než ženy. U žen však studie prokázala mnohem vyšší efektivitu, díky které v některých testech uspěly lépe než muži. 

Vědci z Erasmovy univerzity v rámci projektu podrobně testovali více než 900 žen a mužů. Ze závěrů testů kromě nejrůznějších statistik také vyplynulo, že muži mají v průměru o 4 body vyšší IQ než ženy.

“Zjistili jsme, že ženský mozek je menší než mužský, což považujeme za pravděpodobnou příčinu horších výsledků v komplexních inteligenčních testech, jiné výzkumy ovšem dokazují jednoznačně lepší efektivitu a schopnost organizace u mozku žen,“ uvedl ve zprávě vedoucí výzkumu Dr. Dimitri van der Linden.

Studie tak trochu paradoxně potvrdila v té době velmi kontroverzní prohlášení Darwina, který za něj sklidil nebývalou vlnu kritiky. Darwin totiž v 19. století tvrdil, že muži mají větší mozek než ženy.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké námořnictvo má nejpodivnější loď na světě

Dům a zahrada

Žádný nátěr netrvá věčně. Pokud je čas na jeho renovaci, můžete to zkusit několika způsoby

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu