Smutný nález na pobřeží Sardinie. Velryba měla v žaludku více než 20 kilo plastu

Plastový odpad je v mořích prakticky všude
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
04. dubna 2019 06:05 / Internet
  11   0
Na pobřeží Sardinie u italského letoviska Porto Cervo byla objevena mrtvá březí velryba, která v žaludku měla více než dvacet kilogramů plastového odpadu. Tento nález znovu připomněl kritickou situaci ohledně množství plastu ve světovém oceánu.

Moře poblíž letoviska Porto Cervo na italském ostrově Sardinie vyplavilo mrtvou velrybu, která měla v žaludku více než dvacet kilogramů plastu. Tato samice vorvaně byla navíc březí, o plastovém nálezu v jejích útrobách se dozvěděli vědci až při pitvě.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se jedná o další důkaz, že rostoucí množství plastového odpadu je pro život v oceánech smrtící a že je třeba tento problém globálně řešit.

Co zapříčinilo smrt samice vorvaně zatím není zcela jasné, ale biologové se domnívají, že mohla zemřít na zánět žaludku kvůli obrovskému množství plastu v trávicím traktu. Spolu se samicí uhynulo i dvoumetrové mládě.

V žaludku se našly mimo jiné plastové sáčky a tašky, rybářské náčiní, jednorázové plastové talíře, balení od pracího prášku nebo elektrické kabely. Kvůli plastům často umírají ryby, želvy i kytovci, kteří se do plastového odpadu zamotají nebo ho pozřou.

Například v půlce března se našla na pobřeží Filipín mrtvá velryba se 40 kilogramy plastů v útrobách. Koncem loňského roku se při pitvě uhynulého vorvaně v Indonésii ukázalo, že měl v žaludku šest kilogramů plastů včetně 115 plastových pohárků, 25 tašek a tisícovky dalších kousků plastového odpadu. Dále čtěte: (Bioplasty nejsou tím, za co se vydávají. V přírodě se rozkládají jen obtížně).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: velryba, odpad, plast, Sardinie
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu