Smutný nález na pobřeží Sardinie. Velryba měla v žaludku více než 20 kilo plastu
Moře poblíž letoviska Porto Cervo na italském ostrově Sardinie vyplavilo mrtvou velrybu, která měla v žaludku více než dvacet kilogramů plastu. Tato samice vorvaně byla navíc březí, o plastovém nálezu v jejích útrobách se dozvěděli vědci až při pitvě.
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se jedná o další důkaz, že rostoucí množství plastového odpadu je pro život v oceánech smrtící a že je třeba tento problém globálně řešit.
Co zapříčinilo smrt samice vorvaně zatím není zcela jasné, ale biologové se domnívají, že mohla zemřít na zánět žaludku kvůli obrovskému množství plastu v trávicím traktu. Spolu se samicí uhynulo i dvoumetrové mládě.
V žaludku se našly mimo jiné plastové sáčky a tašky, rybářské náčiní, jednorázové plastové talíře, balení od pracího prášku nebo elektrické kabely. Kvůli plastům často umírají ryby, želvy i kytovci, kteří se do plastového odpadu zamotají nebo ho pozřou.
Například v půlce března se našla na pobřeží Filipín mrtvá velryba se 40 kilogramy plastů v útrobách. Koncem loňského roku se při pitvě uhynulého vorvaně v Indonésii ukázalo, že měl v žaludku šest kilogramů plastů včetně 115 plastových pohárků, 25 tašek a tisícovky dalších kousků plastového odpadu. Dále čtěte: (Bioplasty nejsou tím, za co se vydávají. V přírodě se rozkládají jen obtížně).