Překvapivá zajímavost ze života šimpanzů. Něco podobného by čekal asi málokdo

 Země a Příroda 
03. července 2018 10:28 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Tajemství šimpanzího pelechu odhaleno Shutterstock
Šimpanz je náš nejbližší příbuzný. Má skoro stejnou dědičnou informaci a přesto je čtyřikrát silnější než člověk. Vědce jejich život stále fascinuje, a tak vznikl unikátní výzkum, který srovnával prostředí, ve které žijí lidé a šimpanzi.

Cílem rozsáhlého bádání je zjistit, kdo je čistotnější. A jak naznačuje první srovnání, máme se od šimpanzů co učit. Americký výzkumný tým odhalil jednu zajímavou věc. Při zkoumání stromových pelechů v korunách stromů v Tanzanii našel až překvapivě sterilní lože. Místo očekávané hordy bakterií všeho druhů a všemožných parazitů jich objevil minimum. 

Kolem 35 procent bakterií v lidských postelích pochází z našich vlastních těl, včetně bakterií fekálních, orálních a kožních. Vzorky, které byly shromážděny od šimpanzů v Tanzanii, ukázaly, že v jejich peleších je jich pouze desetina, tedy 3,5 %!

K určení, čí pelech je více zaneřáděný, pak vědci využili bakterie sesbírané z celkem 41 šimpanzích pelechů. Výsledky byly následně srovnány s výsledky výzkumu zaměřeného na bakterie v lidském lůžku. „Nenalezli jsme prakticky žádné z těchto lidských mikrobů v šimpanzích peleších, což nás skutečně překvapilo,“ uvedla následně spoluautorka studie Megan Thoemmes.

Podle Megan to vypovídá o tom, jak člověkem vytvořené příbytky ovlivňují jeho bezprostřední ekosystém. „Naše snaha o život v čistém prostředí ho svým způsobem zhoršila,“ dodává. Jonathan Eisen, evoluční mikrobiolog z Kalifornské univerzity, řekl pro web National Geographic, že za čistotu nepovažuje méně druhů bakterií a hmyzu v pelechu, ale jejich celkový počet. Víte, že opice jako první obepluly svět? Více jsme psali zde.

Jak je to možné? Odpověď je daleko jednodušší, než si myslíte. Šimpanzi si staví ke spánku každý den nový pelech. Kromě toho ani o šimpanzím pelechu nelze říct, že by se přímo skvěl čistotou, ale bakterie, které jsou v pelechu šimpanzů přítomny, byly součástí jejich šimpanzího přirozeného prostředí a nebyly tam „zavlečeny“ tak, jako je tomu v případě lidí.

Dalo by se tak vlastně říci, že šimpanzi spí v mnohem čistějším prostředí než například průměrný teenager.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...