Překvapivá zajímavost ze života šimpanzů. Něco podobného by čekal asi málokdo

Tajemství šimpanzího pelechu odhaleno
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
03. července 2018 10:28 / Shutterstock
  0   0
Šimpanz je náš nejbližší příbuzný. Má skoro stejnou dědičnou informaci a přesto je čtyřikrát silnější než člověk. Vědce jejich život stále fascinuje, a tak vznikl unikátní výzkum, který srovnával prostředí, ve které žijí lidé a šimpanzi.

Cílem rozsáhlého bádání je zjistit, kdo je čistotnější. A jak naznačuje první srovnání, máme se od šimpanzů co učit. Americký výzkumný tým odhalil jednu zajímavou věc. Při zkoumání stromových pelechů v korunách stromů v Tanzanii našel až překvapivě sterilní lože. Místo očekávané hordy bakterií všeho druhů a všemožných parazitů jich objevil minimum. 

Kolem 35 procent bakterií v lidských postelích pochází z našich vlastních těl, včetně bakterií fekálních, orálních a kožních. Vzorky, které byly shromážděny od šimpanzů v Tanzanii, ukázaly, že v jejich peleších je jich pouze desetina, tedy 3,5 %!

K určení, čí pelech je více zaneřáděný, pak vědci využili bakterie sesbírané z celkem 41 šimpanzích pelechů. Výsledky byly následně srovnány s výsledky výzkumu zaměřeného na bakterie v lidském lůžku. „Nenalezli jsme prakticky žádné z těchto lidských mikrobů v šimpanzích peleších, což nás skutečně překvapilo,“ uvedla následně spoluautorka studie Megan Thoemmes.

Podle Megan to vypovídá o tom, jak člověkem vytvořené příbytky ovlivňují jeho bezprostřední ekosystém. „Naše snaha o život v čistém prostředí ho svým způsobem zhoršila,“ dodává. Jonathan Eisen, evoluční mikrobiolog z Kalifornské univerzity, řekl pro web National Geographic, že za čistotu nepovažuje méně druhů bakterií a hmyzu v pelechu, ale jejich celkový počet. Víte, že opice jako první obepluly svět? Více jsme psali zde.

Jak je to možné? Odpověď je daleko jednodušší, než si myslíte. Šimpanzi si staví ke spánku každý den nový pelech. Kromě toho ani o šimpanzím pelechu nelze říct, že by se přímo skvěl čistotou, ale bakterie, které jsou v pelechu šimpanzů přítomny, byly součástí jejich šimpanzího přirozeného prostředí a nebyly tam „zavlečeny“ tak, jako je tomu v případě lidí.

Dalo by se tak vlastně říci, že šimpanzi spí v mnohem čistějším prostředí než například průměrný teenager.

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu