Další důkaz, že příroda není hloupá. I když si to člověk stále myslí a pokouší se ji přelstít

 Věda a Výzkum 
02. července 2018 09:50 / Erik Toman
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kostrč je pozůstatek ocasu, který zmizel u našich předků už před miliony lety  Shutterstock
O některých orgánech si můžeme myslet, že v těle nejsou zase tak důležité, ale nakonec vždycky zjistíme, že nějaký ten smysl mají. Anebo měly. Příroda zkrátka není hloupá.

Tak třeba zub moudrosti, tedy třetí stoličky, které díky měkké a vařené stravě už nepotřebujeme, u řady lidí téměř vymizely. Nebo ušní svaly, které jsme zdědili po prvních primátech, a které natáčely boltce směrem ke zvuku. Máme kostrč, pozůstatek ocasu, i když dlouhý pohyblivý ocas zmizel u našich předků už před 20 či 30 miliony lety. Anebo uchopovací reflex u malých dětí do čtyř měsíců, který je vždy silnější, když miminku dáte do ruky něco chlupatého. Jako když se malá opička drží matky za srst. Nový výzkum odhalil, že naši předkové měli těla plná parazitů. Více píšeme zde.

U některých „přebytečných" částí těla jsme ovšem objevili jejich funkci až nedávno. Třeba slepé střevo jsme dlouho považovali jen za nefunkční pozůstatek z dob, kdy naši prapředci trávili listí. Až před pár lety vědci zjistili, že apendix má svoji roli v imunitním systému. Funguje jako skleník pro oddělené pěstování důležitých střevních bakterií pro případ nouze. Když je zle, povolá odtud organismus tyhle záložáky, do boje.

Teď se vědci rozhodli podívat na nosní a krční mandle. V podstatě fungují jako elektrický plot, zachycující první nápor patogenů na cestě do dýchacího systému, a spouštějí bleskovou imunitní reakci. Proto během dětství bývají často zanícené a někdy si je lidé raději nechají operativně odstranit. Lékaři proti tomu v podstatě nic neměli, protože je pokládali za orgán, který postupem času ztrácí smysl. 

Jak ale nyní ukázala studie lékařů z University of Melbourne, můžeme si jejich odstraněním v dětství zadělat na potíže v dospělosti. Lékaři v Austrálii analyzovali zdravotní záznamy 1,2 milionu pacientů ve věku od 10 do 30 let. A při porovnání těch, kteří do devíti let podstoupili operací mandlí, se zbytkem, došli ke statisticky jasnému závěru. Lidem bez krčních mandlí hrozí v dospělosti až trojnásobné riziko alergických či infekčních onemocnění horních cest dýchacích včetně astmatu, chřipky a zápalu plic.

Ti, kteří dospívali bez nosních mandlí, jsou ohroženi rizikem těchto chorob až dvojnásobně, a navíc i chronickou bronchitidou a zánětem spojivek. Všechny trable, před kterými nás má operace mandlí v dětství chránit, se navíc časem vracejí. Je vidět, že matka příroda není hloupá a nedělá věci zbytečně. To jen člověk si myslí, že je nejchytřejší.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda