Před 150 lety byl v Egyptě objeven prázdný sarkofág. Vědci nyní zjistili, že ukrývá mumii

Sarkofágu si jeden a půl století nikdo nevšímal
 Objevy 
29. března 2018 11:13 / Internet
  20   0
Před zhruba 150 lety byl v Egyptě objeven sarkofág, o němž se jeho nálezci domnívali, že je prázdný. Byl darován do muzea v Sydney a od té doby si ho nikdo příliš nevšímal. Nový výzkum ale ukázal, že ve skutečnosti ukrývá lidské ostatky.

Australští vědci našli pozůstatky mumie v sarkofágu, který byl dovezen do Sydney před 150 lety z Egypta. Stáří nálezu se odhaduje na 2500 let. Největší zajímavostí na tomto nálezu je fakt, že tento sarkofág od jeho nalezení až do současnosti vědci považovali za prázdný.

Sarkofág krátce po jeho nalezení uložili do muzea, které patří Univerzitě v Sydney, a celou dobu se ho nikdo nedotkl. Když vědci schránku loni otevřeli, překvapilo je, že v ní našli pozůstatky lidských nohou a kosti. Zbytek mumie nejspíše v minulosti zničili vykradači hrobů.

Experti se nyní pokusí identifikovat poškozenou mumii, ze které zůstala v sarkofágu pouhá jedna desetina. Kromě pozůstatků a kousků materiálu z bandáží a pryskyřice, které staří Egypťané při mumifikaci používali, se v rakvi našlo několik tisíc korálků z pohřebního oděvu.

Jeden z univerzitních archeologů Jamie Fraser uvedl, že podle hieroglyfů je pravděpodobné, že nález pochází z roku 600 před naším letopočtem. Sarkofág byl pravděpodobně zhotoven pro ženu, která působila jako kněžka.

Nález představuje pro odborníky vzácnou příležitost pro studium, protože zachované mumie se pro výzkumné účely nepoužívají. V tomto případě je výhodou, že na mumii již vědci nemají mnoho co poškodit, a proto je pro výzkum doslova předurčená.

Tento sarkofág byl jedním ze čtyř, které z Egypta získal zakladatel muzea v Sydney. Dlouhá léta stála mimo pozornosti lidí, zatímco egyptologové se věnovali ostatním rakvím, které byly působivější a obsahovaly celé mumie.

Sarkofágy se sice nejvíce objevují v Egyptě, protože stará egyptská civilizace v nich pohřbívala faraony, ale známé jsou v jiné podobě také z jiných částí světa. Nedávno byl například sarkofág objeven v Mongolsku (čtěte: Sarkofág se záhadnými nápisy. Nikdo netuší, co znamenají).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nově objevené chyby zabezpečení Wi-Fi ohrožují všechna mobilní zařízení

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu