Připravte se na nejhorší. Podle vědců není budoucnost Země právě růžová
Zatímco letošní březen byl podle měření v pražském Klementinu s průměrnou teplotou 3,9 °C druhý nejchladnější za posledních 15 let, průměrná dvouměsíční teplota v dubnu a květnu (17,6 °C) byla naopak nejvyšší v dějinách měření, tedy od roku 1775. A samotný květen pak s průměrnou teplotou 19,6 °C strčil do kapsy dlouhodobý průměr za červen.
Meteorologové uvádějí, že počasí v Česku je až o 40 dní napřed. Už v květnu máme tropické třicítky a letní bouřky. A suchotrvá navzdory krátkým prudkým přeháňkám, protože při bouřkách steče dešťová voda po povrchu, nestačí se vsáknout a vyvolává bleskové povodně. V minulosti se žhavé jaro objevilo jednou za století, nyní už téměř rok co rok.
Prodlužuje se období léta, vysoké teploty přicházejí dříve a později končí, podzim trvá až do prosince, zima je jen dva, tři týdny v lednu a únoru. Otepluje se celá planeta. Podle Světové meteorologické organizace 17 z 18 nejteplejších roků od začátku měření zažil svět po roce 2000.
Co nás čeká?
Přibývá živelných katastrof, jako jsou hurikány, povodně či zemětřesení. Sílí sucha na Blízkém východě a východě Afriky. A nová studie, kterou otiskl prestižní časopis Nature, varuje, že oteplování nabere ještě větší obrátky. Do konce století by mohla průměrná teplota na Zemi vyletět až o 5 °C.
Vyšší teploty, vyšší migrace
A co nám stále vyšší teploty v nejbližších desetiletích také zřejmě přinesou? Větší a větší sucha. Část Afriky a možná i Blízkého východu se stane neobyvatelnou kvůli nedostatku vody, ale právě v těchto oblastech světa je přitom nejvyšší porodnost. Vědci předvídají, že počet imigrantů do Evropy se kvůli změnám klimatu ztrojnásobí. To vyvolá sociální nepokoje a pravděpodobně i ozbrojené konflikty.
Nebezpečí z tajících ledovců
Tající ledovce, oteplování oceánů a zvýšení jejich hladin. To vše hrozí zaplavením desítek mnohamilionových velkoměst na pobřežích. Když „věčně zmrzlá půda" například na Sibiři roztaje, což se už začíná dít, může to sebou přinést další hrozbu. Mohou se totiž probudit viry a bakterie "spící" dlouhou dobu ve zmrzlé zemi a lidé mohou zjistit, že proti nim nemají obranu. O největším ledovci a místě, kde se zrodila obrovská katastrofa, si můžete přečíst v jiném článku.