Vědci přišli na to, proč nejsou někteří kuřáci ohroženi rakovinou plic

 Věda a Výzkum 
30. května 2022 09:01 / Mirka Malá
  11
📷
2 fotografie v galerii
Některé kuřáky chrání silné geny Unsplash
Rakovina plic byla dosud jednoznačně spojována s kouřením. A stále to platí. Dosud ale nebylo jasné, proč se toto zákeřné onemocnění některých kuřáků netýká. A konečně mají odpověď.

Rakovina plic postihuje zejména silné kuřáky, vědce ale trápila otázka, proč někteří nikdy touto závažnou chorobou neonemocní. A zjistili, že za to může genetika.

Aktivní geny

Tak nějak by se tento zázrak pro kuřáky dal pojmenovat. Geny pro opravu DNA, které lemují plíce, jsou u těchto lidí totiž aktivnější, což chrání kuřáky před vznikem rakoviny. Tyto plicní buňky s věkem akumulují různé mutace. Jak lidé stárnou, mutací s věkem přibývá a to samé platí samozřejmě i pro kuřáky, u kterých dochází kouřením k poškození DNA.

Zjednodušeně řečeno, kuřáci, dokonce i ti silní, kteří neonemocní rakovinou plic, mají takové geny, které dokáží opravovat kouřením poškozenou DNA. Takže vlastně to, zda se v těle vyvine rakovina plic nebo ne, záleží na tom, jak silně genově vybavený člověk je a jak jeho tělo dokáže opravovat DNA.

Toto přelomové zjištění konečně vysvětluje nejen to, proč řada kuřáků nikdy neonemocní rakovinou plic, ale i proč se naopak u lidí, kteří nikdy nekouřili, rakovina plic vyvine.

Zda lidé podědí tak silné geny nebo ne, nelze bohužel ovlivnit. Nicméně chtějí-li se vyhnout vzniku rakoviny, pak by měli svému tělu také dostatečně pomáhat. Například zdravým životním stylem a především zdravou stravou.

Vědci ale mají po tomto důležitém objevu jasno, jak chtějí do budoucna postupovat. V plánu mají vyvinout takové testy, které by dokázaly měřit schopnost opravy nebo detoxikace DNA. To by totiž mohlo vnést úplně nový pohled na rizika spojená se vznikem rakoviny plic. I když samozřejmě platí to nejdůležitější. Nejlepší je nekouřit.

Autorský článek, další zdroj: Nature

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město