Stovky uhynulých slonů v Botswaně zabil zákeřný mikroorganismus. Vědci už mají rozbory
Vědci v africké Botswaně již několik měsíců řeší záhadné umírání velkého množství slonů. Tato ikonická africká zvířata byla často nacházena v zuboženém stavu, ale všechna byla objevena i s kly. To je také důvodem proč vědci již dříve vyloučili pytláctví a zaměřili se na jinou příčinu jejich úmrtí. Nyní v rámci výzkumu zjistili, že sloni byli otráveni jedovatými sinicemi.
Od března bylo v Botswaně usmrceno v důsledku otravy sinicemi více než 330 slonů. Sinice jsou bakterie, které jsou schopné vytvářet kyslík, podobně jako je tomu u rostlin. Některé druhy sinic však také produkují neurotoxiny, které mohou otrávit nejen zvířata, ale také lidi.
Největší populace slonů na světě
Podle odhadů žije na území Botswany až 130 tisíc slonů. Na jejím území se nachází největší populace slonů na světě, která převyšuje populaci slonů v jakémkoliv jiném africkém státě.
Vědci došli k závěru, že otravu slonů mají na svědomí právě sinice, a to díky rozboru, který byl proveden v laboratořích v Jihoafrické republice, Kanadě, Zimbabwe a Spojených státech. Všechny tyto laboratoře nakonec potvrdily otravu neurotoxiny, o kterých je známo, že jsou produkovány sinicemi.
Jiná zvířata se neotrávila
Podle vědců byla většina úmrtí způsobena otravou v důsledku sinic, které rostou v napajedlech. Botswanská vláda nyní rošiřuje výzkum a zaměřuje se na samotný výskyt těchto toxických sinic. Experti se domnívají, že za přemnožením těchto sinic by mohla být také změna zemského klimatu. Stále však zůstává s podivem, že otráveni byli pouze sloni a ne jiná zvířata. Dále čtěte: (Vědci jsou na stopě univerzální zbrani proti virům).