Vědci otestovali účinný způsob léčby závislosti na hrách a internetu
Závislost na hrách a internetu je dlouhodobý problém. Pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila. Závislost na hrách se týká hlavně dospívajících. Podle vědců má spojitost s horším duševním zdravím a nedostatečným akademickým výkonem. Proto se dlouhodobě snaží najít efektivní metodu její léčby.
Vědci v oblasti psychologie podle studie publikované v akademickém žurnálu JAMA Network Open docílili úspěchu na stovkách středoškoláků z desítek škol ve věku 12 až 18 let s pomocí přístupu zvaného kognitivně behaviorální terapie (CBT) zvaného PROTECT (Professional Use of Technical Media).
Kurz PROTECT vedou vyškolení psychologové a jako u každého CBT, také v tomto případě je vyvíjena snaha změnit negativní myšlení s cílem zmírnit nežádoucí chování - v případě PROTECT byly zahrnuty rizikové faktory jako nuda, problémy s motivací a sociální úzkost.
Vědci hlásí dlouhodobou úspěšnost
Po ročním kurzu psychologové zaznamenali snížení symptomů u studentů účastnících se terapie PROTECT o 39,8 procenta v porovnání s kontrolní skupinou, u níž došlo k poklesu o 27,7 procenta.
První měsíc však vědci postřehli prudké zhoršení symptomů u skupiny PROTECT. „Tuto paradoxní reakci lze vysvětlit zvýšeným povědomím o svém problematickém chování při hraní a na internetu, které bylo kurzem vyvoláno,” vysvětlují vědci v publikaci.
Symptomy závislosti jak na hrách, tak na internetu, se držely na této snížené úrovni 12 měsíců. Proto jde podle vědců o ideální cestu k utnutí tohoto návykového chování, které může být pro dospívající nebezpečné, co nejdříve po jeho prvním pozorování. „Prevence by měla začít před objevením prvních příznaků,” stojí v dokumentu.
Zdroj: JAMA Network Open.