Vědci otestovali účinný způsob léčby závislosti na hrách a internetu

 Věda a Výzkum 
27. února 2022 14:05 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Závislost na hraní může být horší v případě her přes internet Unsplash
Psychologové ve své nové a rozsáhlé studii otestovali účinnou léčbu závislosti na hrách a internetu na studentech. Podle vědců je tuto závislost, která se podobá závislosti na návykových látkách a kterou uznává Světová zdravotnická organizace (WHO) jako nemoc, potřeba potlačit hned v jejím zárodku.

Závislost na hrách a internetu je dlouhodobý problém. Pandemie koronaviru situaci ještě zhoršila. Závislost na hrách se týká hlavně dospívajících. Podle vědců má spojitost s horším duševním zdravím a nedostatečným akademickým výkonem. Proto se dlouhodobě snaží najít efektivní metodu její léčby. 

Vědci v oblasti psychologie podle studie publikované v akademickém žurnálu JAMA Network Open docílili úspěchu na stovkách středoškoláků z desítek škol ve věku 12 až 18 let s pomocí přístupu zvaného kognitivně behaviorální terapie (CBT) zvaného PROTECT (Professional Use of Technical Media). 

Kurz PROTECT vedou vyškolení psychologové a jako u každého CBT, také v tomto případě je vyvíjena snaha změnit negativní myšlení s cílem zmírnit nežádoucí chování - v případě PROTECT byly zahrnuty rizikové faktory jako nuda, problémy s motivací a sociální úzkost. 

Vědci hlásí dlouhodobou úspěšnost 

Po ročním kurzu psychologové zaznamenali snížení symptomů u studentů účastnících se terapie PROTECT o 39,8 procenta v porovnání s kontrolní skupinou, u níž došlo k poklesu o 27,7 procenta. 

První měsíc však vědci postřehli prudké zhoršení symptomů u skupiny PROTECT. „Tuto paradoxní reakci lze vysvětlit zvýšeným povědomím o svém problematickém chování při hraní a na internetu, které bylo kurzem vyvoláno,” vysvětlují vědci v publikaci. 

Symptomy závislosti jak na hrách, tak na internetu, se držely na této snížené úrovni 12 měsíců. Proto jde podle vědců o ideální cestu k utnutí tohoto návykového chování, které může být pro dospívající nebezpečné, co nejdříve po jeho prvním pozorování. „Prevence by měla začít před objevením prvních příznaků,” stojí v dokumentu. 

Zdroj: JAMA Network Open.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město