Podle nové studie náš mozek při umírání vzpomíná a sní
Lidé, kteří stáli na prahu smrti, uvádějí zkušenosti se světlem na konci tunelu nebo celým jejich životem, který se mihl před jejich očima. Druhý jmenovaný zážitek v podstatě potvrdili vědci z University of Louisville. Informoval o tom web Futurism.
Vědci původně s pomocí EKG měřili mozkové vlny při záchvatech 87leté pacientky s diagnostikovanou epilepsií. Pacientka však prodělala infarkt a během studie nečekaně zemřela. EKG však při zástavě stále mozkovou aktivitu zaznamenávalo. Výsledky této studie byly publikovány v časopise Frontiers in Aging Neuroscience.
Podobá se to zkušenostem s blízkou smrtí
Odborníci získali 15 minut aktivity umírajícího mozku. Zaměřili se na období 30 sekund před a po zástavě a zaznamenali nárůst gamma oscilací. Tyto mozkové vlny spojujeme s meditací, sněním a vzpomínáním. „Je možné, že si mozek snaží naposledy vybavit některé události z minulosti. Podobá se to zážitkům při blízké smrti,” řekl hlavní autor studie Ajmal Zemmar.
Vědci se shodují, že mozek zůstává aktivní poté, co v něm přestane proudit krev. Podobných výsledků už dříve experti docílili pokusy na myších. Tohle je však první experiment provedený na umírajícím člověku. Zemmar řekl, že podobné studie nám mohou pomoci pochopit, kdy přesně život končí, což je důležité v oblasti dárcovství orgánů.
Zdroj: Futurism, Frontiers in Aging Neuroscience.