Dramatické globální oteplování? Zdaleka to není tak horké, jak někteří straší

Katastrofické scénáře prezentované ekology jsou zřejmě poněkud přehnané
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
24. května 2018 09:58 / Pixabay
  19   0
Globální oteplování. Problém, který vstoupil do povědomí široké veřejnosti koncem 80. let. Od té doby už byla zveřejněna celá řada naprosto katastrofických scénářů. Zdá se však, že ono to nakonec zdaleka není tak horké.

Skupina předních vědců NASA oznámila, že dosavadní klimatické modely předpovídající oteplování jsou značně přehnané. Podle jejich modelu militantní ekologové podcenili ochlazovací efekt, který stoupající koncentrace CO2 vyvolá. Podle nich vytvoří zvýšení koncentrace CO2 lepší podmínky pro vegetaci, která plyn využívá v rámci fotosyntézy pro svůj růst.

S globálním oteplováním to díky zelenému boomu nebude tak horké a i zdvojnásobení emisí CO2 oproti dnešku povede podle nich ke zvýšení průměrné teploty globálního klimatu nejvýše o 1,5 až 1,6 stupně Celsia, což je mnohem méně, než předpokládají katastrofické scénáře.

Přitom požadavky na snižování emisí skleníkových plynů, masivně podporované nejrůznějšími ekologickými organizacemi, jsou spojeny s dramatickým vyjednáváním na mezinárodní úrovni a stanovováním limitů, což má obrovské dopady v ekonomické sféře. Ekologičtí panikáři hlasitě volají po snížení emisí CO2.

Současná koncentrace CO2 je přitom 390 ppm (částic na milion) a dosavadní modely varovaly, že mezní hranicí pro „zánik civilizace“ by měla být koncentrace okolo 450 ppm. Část ekologů proto žádá drastická opatření, která jsou pochopitelně spojena s vysokými náklady. Problematice globálního oteplování jsme se věnovali i v tomto článku.

Model vypracovaný NASA však ukazuje, že i v rámci současných trendů by nedošlo k dramatickému oteplení klimatu vlivem emisí CO2, protože koncentrace CO2 v současnosti vzrůstá o 2ppm ročně. Zároveň se stále více ukazuje, že modelování klimatu a předpovědi jeho vývoje je komplexní problém, který vědci zdaleka nezvládli do všech detailů.

Neznamená to pochopitelně, že by mohlo lidstvo začít bez rozmyslu znečišťovat planetu, na které žije. Je však zřejmé, že katastrofické scénáře a přehnaná varování, která mnohdy nejsou podložena opravdu seriózním vědeckým výzkumem, vedou k důsledku, který ekologové rozhodně nezamýšleli. Značná část světové veřejnosti totiž pozvolna přestává brát tato přehnaná varování vážně. Ekologické organizace a sdružení po celém světě tak výrazným způsobem „pracují“ na oslabení své důvěryhodnosti.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu