Starou kanalizaci pod Londýnem ucpávají takzvané tukovce. Největší vážil sto třicet tun

Několikatunový blok tuku a odpadků byl objeven v londýnském podzemí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
25. prosince 2019 18:18 / Internet
  18   2
V Londýně byl již několikrát v kanalizaci objeven gigantický útvar z tuku o váze několika tun, který doslova ucpal tamní podzemní kanalizační tunely. Stejně tak tomu bylo počátkem prosince, kdy směs oleje a odpadu opět ucpala londýnskou kanalizaci. Při průzkumu byl objeven několikatunový útvar.

V Londýně musel správce kanalizací řešit opakující se problém, který britské hlavní město pravidelně trápí v období svátků. Podzemnní tunely kanalizace jsou totiž ucpávány obrovskými útvary, které se tvoří díky vysokému obsahu oleje v odpadní vodě.

Tyto takzvané tukovce jsou tvořeny převážně olejem, vosky, odpadky a tukem a představují značný problém, protože nejen upcpávají, ale také ničí kanalizaci. Některé nahromaděné tukovce mohou mít váhu i několik desítek tun a mohou narušovat svou vahou zdivo.

Největší tukovým nánosem, který letos v Londýně ucpal kanalizaci, vážil okolo 40 tun a měl velikost linkového autobusu. Tukovec byl velice tuhý a proto zaměstnanci kanalizací museli použít vodní paprsky k jeho odstranění. Zatím největší tukovec ucpal stoky v roce 2017 - měřil více než čtvrt kilometru a vážil sto třicet tun.

Letos v únoru byl také objeven téměř 85 metrů dlouhý tukovec v kanalizaci města Liverpool a začátkem prosince zaplavil nános tukových usazenin několik zahrad v severním Londýně. Ve staré kanalizaci Londýna púsobí tukovce obrovský problém, protože jejich odstranění je časově velice náročné.

Za vznikem těchto tukových ucpávek stojí především vylévání oleje do odpadu. Olej a tuk poté v kanalizaci tuhne a vytváří nánosy, které se časem zvětšují. Lidé bohužel tuto praktiku stále využívají namísto ekologické likvidace oleje ve sběrnách odpadu. Dále čtěte: (V Řecku byly objeveny tisíce let staré hroby. Vědci v nich našli zlaté šperky).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Zajímavá technická závada mnohých aut a její řešení

Dům a zahrada

Opravit vrzající postel není nic složitého, výsledek je přitom k nezaplacení

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu