Tajemství soch na Velikonočních ostrovech odhaleno. Mají překvapivý význam

 Věda a Výzkum 
23. prosince 2019 13:41 / Mirka Malá
  2
📷
3 fotografie v galerii
Kamenné sochy vydaly své tajemství Easter Island Statue Project
Velikonoční ostrov je domovem tajemných Moai, kamenných monolitů, které stovky let hlídaly ostrovní krajinu. Jejich existence je zázrakem lidské vynalézavosti a jejich význam je zdrojem tajemství. A vědci ho již znají.

Starověcí obyvatelé Velikonočního ostrova pracovali na příkaz elitní vládnoucí třídy, aby vytesali téměř 1000 kamenných soch, protože věřili, že sochy mají vliv na plodnost půdy a tudíž i na vyšší zemědělské výnosy. Podle nové studie Jo Anne Van Tilburg , ředitelky projektu Sochy Velikonočního ostrova, to tvrdí studie zveřejněná v časopise Journal of Archaeological Science.

Nejnovější analýza vědců se zaměřila na dva monolity, které stojí uvnitř vnitřní oblasti lomu Rano Raraku. Rozsáhlé laboratorní testování vzorků půdy z oblasti prokázalo, že se zde pěstovaly potraviny jako banán, taro a sladké brambory.

Studie uvádí, že lom sloužil také jako produktivní zemědělská oblast. Půda v Rano Raraku je pravděpodobně nejbohatší na ostrově. Ve spojení se zdrojem sladké vody z lomu se zdá, že samotný provoz lomu pomohl zvýšit úrodnost půdy a produkci potravin v bezprostředním okolí. Půdy v lomu jsou bohaté na hlínu vytvořenou zvětráváním místního skalního podloží poté, co dělníci těžili do hloubky kámen a ikonické sochy.

Chemický rozbor půdy ukázal vysoké úrovně prvků, které jsou klíčové pro růst rostlin a nezbytné pro vysoké zemědělské výnosy. Všude jinde na ostrově byla půda rychle opotřebována a erodovala. Ale v lomu, s neustálým novým přílivem malých fragmentů skalního podloží generovaných lomovým procesem, se vytvořila perfektní zpětná vazba v podobě vody, přírodních hnojiv a živin.

Starověcí domorodí obyvatelé Velikonočního ostrova byli zjevně velmi intuitivní ohledně toho, jaké plodiny pěstovat. Pěstovali totiž více plodin ve stejné oblasti, čímž udrželi vysokou úrodnost půdy.

Kamenné sochy Moai, které tým vědců vykopal, byly objeveny ve svislé poloze, jedna na podstavci a druhá v hluboké díře, což naznačuje, že tam měly zůstat.

Tato studie tak radikálně mění myšlenku, že všechny stojící sochy v Rano Raraku jednoduše čekají na transport z lomu. Podle vědců naopak měly zůstat na místě, aby zajistili posvátnou povahu lomu samotného. Sochy byly ústředním bodem myšlenky plodnosti a ve víře obyvatel Velikončního ostrova jejich přítomnost stimulovala produkci zemědělských potravin.

Vědci také odhadují, že sochy z vnitřního lomu byly vztyčeny v rozmezí let 1510 až 1645 před Kristem. Činnost v této části lomu s největší pravděpodobností začala ale už kolem roku 1455 před Kristem. Většina výroby kamenných soch Moai skončila na počátku 17. století, kdy na ostrov pronikla západní civilizace. Dále čtěte: Téměř 6000 let stará žvýkačka odhalila detaily života prehistorické dívky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet